България има интерес да използва опита на Катар в изграждането на интермодални пристанища, както и за привличането на инвестиции в изграждането и развитието на инфраструктура у нас, която е част от европейските транспортни коридори. Това се разбра след срещата на президента Румен Радев с емира на Катар Шейх Тамим бин Хамад ал Тани, който е на посещение в София по покана на българския държавен глава, съобщиха от прессекретариата на президента.
Доставки на природен газ от Катар също бяха обсъдени по време на разговорите между официалните делегации. За целта ще бъде сключен двустранен договор, за да може процесът да бъде задвижен възможно най-бързо. От своя страна България предложи да изгради земеделски ферми, като продукцията от тях ще бъде изцяло за катарския пазар.
Радев определи България като регионален център на информационните технологии в Югоизточна Европа и бързото развитие на телекомуникациите и туризма създавали предпоставки за привличането на инвестиции от Катар. Като важен проект в бъдещите отношения между двете държави беше посочено изграждането на Институт за устойчиво развитие в България с технология от ЦЕРН, в който да бъде създаден и център за лечение на онкологични заболявания с адронна терапия и обучение на физици.
"В качеството си на председател на съвета на ЕС България ще продължи да подкрепя международните инициативи за укрепване на сътрудничеството и политическия диалог за стабилизиране на региона на Персийския залив. Преговорите и взаимното зачитане на интересите на страните са безалтернативни в процеса на разрешаването на настоящите проблеми в региона", заяви Румен Радев.
В Министерския съвет на официална церемония бяха подписани три меморандума за сътрудничество в областта на енергетиката, образованието и младежта и спорта.
Енергийният меморандум предвижда изграждането на нова инфраструктура за доставки на втечнен или компресиран природен газ от Катар за България и региона на Югоизточна Европа. България и Катар ще
подкрепят участието на своите национални енергийни компании в съвместни проекти в областта на проучването, добива, преноса и дистрибуцията на въглеводороди. Те ще разгледат конкретни варианти за съвместни дейности,
включително чрез създаване на смесена компания или други механизми.
Двете държави ще координират позиции и мнения по време на световни и международни форуми, свързани с младежкия сектор, ще обменят информация за младежките центрове и спортните федерации. По-тясно ще си сътрудничат и Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Катарският университет.
Емирът покани българския премиер Бойко Борисов на посещение в Катар.
В рамките на визитата се състоя Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании.