Банките ще могат да използват български държавни ценни книжа (ДЦК) като обезпечение при рефинансиране от Европейската централна банка (ЕЦБ), както и при получаване на кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), пише в. "Стандарт".
Най-късно до края на 2013 г. промените ще станат факт. С това за първи път държавните ценни книжа на България ще могат да бъдат използвани като обезпечение наравно с облигациите на финансово най-стабилните европейски страни.
Вестникът съобщава още, че родните облигации ще могат да се използват за обезпечение при кредитни линии от ЕИБ за енергийна ефективност. Промените ще важат с еднаква сила както за държавните облигации в евро, така и за тези в левове.
Освен това за обезпечение пред ЕЦБ и ЕИБ ще могат да се използват не само новите емисии облигации, а и книжата, които вече са в обращение.
С промените родните ДЦК ще бъдат много по-атрактивни за инвеститорите от страната и чужбина. Така пък държавата ще може да пласира новите си емисии облигации при по-добри условия.
С актуализацията на Бюджет 2013 г. таванът на нов държавен дълг, който може да се пусне през настоящата година беше увеличен с 1 млрд. лв. Все още обаче не е обявено на каква стойност ще бъдат пусната емисията облигации до края на годината. Не е ясно и дали допълнителните книжа ще се пласират на външния пазар, на вътрешния или ще се търси някаква комбинация на нов външен и вътрешен дълг.
За септември тази година обаче вече е планирано пускането на държавни облигации на обща стойност над 384 млн. лв. На 4 септември ще бъде пусната нова емисия левови облигации с номинал 300 млн. лв. и срок от една година. След това ще бъдат преотворени две емисии облигации, първите книжа от които бяха пуснати през януари. Ще бъдат пласирани левови книжа с номинал 45 млн. лв. с падеж 2018 г., както и еврови с номинал 20 млн. евро и падеж 2020 г.