Вицепремиерът Николай Василев откри Българо-корейски Интернет център (като част от билетния център на БДЖ ЕАД) в подлеза на Националния дворец на културата.
"През последните години нашата страна отбелязва голям напредък в икономическото сътрудничество с Република Корея и по-специално добро партньорство в информационните и комуникационните технологии", каза вицепремиерът Николай Василев, след като днес откри Българо-корейски Интернет център в подлеза на НДК.
Министерството на транспорта и съобщенията през последните три години има добро взаимодействие с правителството на Република Корея, работим и по няколко съвместни инициативи. През тази година МТС изпрати няколко групи български специалисти на обучение в Република Корея по различни програми, които са свързани с развитието на информационното общество и електронното правителство – допълни още министър Василев.
Тази есен посрещнахме три групи корейски доброволци, които се включиха в програмата на МТС за изграждане на телецентрове – i-Център. Корейските специалисти проведоха серия от обучения в страната, а също и няколко курса за служители от нашето министерство.
През месец май тази година обявихме пилотното стартиране на технологията "Интернет имена на кирилица", която корейската фирма NETPIA въвежда за първи път в Европа заедно с Агенцията "Развитите на съобщенията, информационните и комуникационните технологии" към МТС. В момента този проект се развива успешно и през тази седмица базата данни с имена вече се премества на сървъри в министерството – допълни вицепремиерът Николай Василев.
Най-големият успех на нашето сътрудничество е този Интернет център, който е реализиран с финансовата помощ на корейското правителство и Министерството на информацията и комуникациите на Корея, чрез агенцията KADO.
Идеята за този център се зароди в началото на тази година, а изграждането му отне по-малко от месец.
В центъра ще се извършват демонстрации на нови технологии и обучение по информационни и комуникационни технологии. Той разполага с три оборудвани с най-нови технологии зали: една компютърна, една семинарна и една обща Интернет зала, която ще бъде отворена за свободен достъп на граждани.
Центърът ще бъде оборудван с над 60 модерни компютри, високоскоростна Интернет връзка, осигурена от БТК, както и най-съвременно аудио и видео оборудване. Основен партньор на KADO и на NETPIA в България е Агенцията "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии" към Министерството на транспорта и съобщенията.
В рамките на подписаните меморандуми за разбирателство са предвидени и други съвместни инициативи, в които се очаква да се включат и много от корейските ИТ гиганти като SAMSUNG, Hyundai, LG и др.
В проекта са инвестирани 300 000 долара на правителството на Република Корея, а основната му цел е да представя навлизането на новите информационни технологии в българското общество, както и да повиши възможностите за сътрудничество между двете страни.
Центърът ще се управлява от екип на проекта i-Център, който се реализира от Министерството на транспорта и съобщенията и Програмата на ООН за развитие (ПРООН).
Българо-корейският Интернет център има зала за свободен Интернет достъп, зала за компютърно обучение и семинарна зала. Партньори по проекта ще бъдат БДЖ ЕАД, които освен че са собственици на прилежащата площ, ще са и основните ползватели на залите за компютърно обучение, заради необходимостта от повишаване на квалификацията на своите служители.
Предвижда се този център да се превърне в символ на високотехнологичното партньорство между България и Корея и в основна притегателна точка за големи корейски ИТ компании, които искат да представят и развиват своите продукти и услуги в България и в Европейския съюз.