Български вина се продават успешно на пазарите в традиционни винарски страни като Испания, Гърция и Кипър. Това е съобщил за вестник „Монитор" Пламен Байков, оперативен директор на „Винпром"- Пещера.
„При добро качество на вината няма проблем те да пробият на всеки пазар. Продукти на нашата изба се продават успешно освен в трите южни страни и в Германия, Швеция и Румъния", добави той.
По думите на Байков през тази година няма да има дефицит на грозде за вино. „От 3-4 години не е имало по-добра реколта и няма да се наложи да внасяме суровина", добави той.
Като не много добра определи тазгодишната реколта собственикът на изба „Тодороф" Иван Тодоров и можело при някои производители да има дефицит на суровина. „Изходът за винарите е да имат собствени лозя и така най-добре ще могат да гарантират качеството на вината", уточни той.
Според шефката на русенския винпром Наталия Къснеделчева тази есен по-малки ще са количествата от сортовете за бели вина. „В чужбина нараства търсенето на бели вина, включително и на най-големия ни пазар Русия. Консумацията вече е равна с тази на червените. Единствено на азиатските пазари те са в съотношение 2 към 1 спрямо белите", уточни тя. "Радостно е, че в Русия вече успяваме да продаваме на едро и по-скъпо - над 1,20 евро бутилката, защото доскоро бяхме само в най-ниския ценови сегмент", добави тя. "Износът на български вина за Русия ще нарасне и ще бъде преодоляна кризата с лицензиите от първите няколко месеца на годината", каза още Къснеделчева. „През октомври, ноември и до средата на декември ръстът на експорта ще е съществен", прогнозира още тя.
Междувременно стана ясно, че за пръв път в историята на България, родна винарска изба триумфира в лондонската Royal Opera House. На бляскава церемония в сърцето на британската столица, енолозите на изба "Братя Минкови" получиха най-голямата винена награда - Трофей от Decanter World Wine Awards за уникалното си червено вино "От Избата", съобщи в. "Стандарт". Изисканият купаж на Cabernet Sauvignon и Cabernet Franc стана единственото родно вино, което се нареди сред 118-те най-добри на планетата, в престижната класация на английското списание Decanter.