Български изселници в Турция споделиха проблемите си със С. Дянков и В. Рашидов

20.02.2011 | 09:13
по статията работи:
Това е първата срещата на която Симеон Дянков участва в качеството си на ресорен за българските граждани в чужбина министър
Български изселници в Турция споделиха проблемите си със С. Дянков и В. Рашидов

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и министърът на културата Вежди Рашидов се срещнаха вчера с група от около 30 представители на изселнически организации от града и от тракийския регион във втория ден на работното си посещение в Истанбул, съобщава БТА.

"Ние дойдохме тук не за да искаме нещо от вас, а за да покажем, че нашето правителство е готово на всякакъв вид диалог, за да решаваме заедно проблемите, които стоят пред вас", каза министър Вежди Рашидов при откриването на срещата. Той припомни, че това е втора по рода си среща на български министри с изселниците в Истанбул, а също, че българското правителство държи въпросите на българските изселници, които живеят в Турция, да се решават директно, без намесата на посредници.

Отличителното на тази среща е, че вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков участва в нея за пръв път в качеството си на ресорен за българските граждани в чужбина - пост, който пое след оставката на министър Божидар Димитров. По думите му това е още едно доказателство за значението, което българското правителство отдава на проблемите на своите граждани, живеещи в чужбина.

"Това е близък до сърцето ми ресор. Като българин, живял 20 години извън страната, познавам някои от проблемите на българските граждани в чужбина и от мой личен опит. Някои от тези теми научих, докато пътувах с министър Божидар Димитров в някои от държавите с големи български групи като Украйна, Молдова и Русия. За пръв път съм в това си качество в Турция, където има голяма общност на изселници с българско гражданство".

"Имах възможност в срещите си да науча за специфичните проблеми, които срещат българските граждани в Турция. Явно консулските услуги не са достатъчно обемни, за да поемат този голям поток от молби. Веднага след като се върнем, ще се опитам да направя нещо, така че при следващото ни посещение тук с премиера вече да предложим решение. Има и някои специфични проблеми на изселниците, които са дошли в Турция преди 1989 година. Запознахме се с тях и ще работим през следващите няколко седмици. Има много неща за решаване и поради това се налага повече общуване, повече такива срещи, за да знаем какви са проблемите и да реагираме бързо", каза Дянков.

Изселник от Добричко постави въпроса за насочване на инвестиции към този регион. От Кърджалийския регион настояха за създаване на алтернативни източници за трудова заетост и поминък на населението освен тютюна и земеделието.

Други изселници насочиха вниманието към пътя Бургас-Малко Търново, който създава големи проблеми при пътуванията на населението от този регион.

Дянков разказа, че предстои сторителството на този и на други важни пътни отсечки, което ще завърши до 2015 г. Той специално се спря на откриването на новия граничен пункт Маказа, който ще създаде нови възможности.

Дянков акцентира, че с усъвършенстването на пътната инфраструктура ще се открият нови възможности за туристическите пътувания. Той се спря специално на историческите обекти в България, които са ново поле за туризма, който може да се
съчетае и с другите форми - зимен, морски, планиски и лечебен.

Изселниците поставиха въпроси, свързани с новия избирателен закон. Сътрудничеството в образователната дейност, размяната на фолклорни и театрални групи, на ученически и студентски групи, и хора на изкуството, също бяха между разискваните въпроси.

Изказа се и недоволство от визовия режим, който се прилага спрямо старите изселници, а също и по условията в новия закон за българското гражданство. Изселници поставиха въпроса за изучаването на турския език в българските училища, който според тях не е решен, понеже не е включен в редовните училищни програми.

Представители от региона на Одрин и Чорлу поискаха да им се окаже помощ за откриването на курсове по български език.

Вежди Рашидов специално се спря на политиката, която правителството на Герб следва по отношение на гражданите в чужбина, които са с български паспорти.

"Всеки гражданин, който има двойно гражданство, принадлежи и на двете държави и той има интереси и в двете. Така че проблемите на тези хора също трябва да бъдат поставени на масата и да се решават на базата на нормалния, човешкия диалог, независимо от техния етнос и култура. За България правилният път е да гледаме на всички наши съграждани като на граждани на нацията, на едно общество, което е отворено да приеме гражданското общество във всичките му форми и да ги консолидира в името на едно - че България е родина на всички онези, които желаят тя да е тяхна родина и е готова да защитава техните интереси на базата на взаимния интерес".

Изселници поставиха пред министър Вежди Рашидов и въпроси, свързани с опазването на мюсюлманските джамии в България. Освен това поискаха съдействие за приемането на ученици в училищата по изкуствата в България.

Симеон Дянков посети и общността на българите в Истанбул. Той гостува в Българската екзархия в Шишли, посети и българската църква Свети Стефан, която е обявена за
най-красивата църква в Турция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....