Български програмен мениджър ще участва в международния екип, договарящ проектите за възстановяване на Ирак. За това се договориха вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева и адмирал Дейвид Наш, директор на програмата по възстановяване на Ирак, съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката.
Разговорите се състояха на 3 март 2004 г. във Вашингтон в рамките на официалното посещение на министър Шулева в САЩ. Министър Шулева подчерта, че българските фирми са конкурентноспособни и биха могли да станат както подизпълнители на инженерни проекти, така и доставчици на различни стоки. Те имат дългогодишен опит на иракския пазар, но проблемът е, че са твърде малки, за да се преборят сами на търговете за възстановяване на Ирак. Липсва им достатъчна информация и опит в процедурите, което би могло да се компенсира с наше участие международния екип по проектите, работещ в Багдат.
Адмирал Наш призна, че присъствието на български фирми в Ирак преди 1990 г. би трябвало да дава преимущество на нашите компании в състезанието за договори като подизпълнители, като се разчита на вече изградените връзки между български и иракски фирми. Той заяви, че фондовете, които САЩ са отделили за проекти в Ирак възлизат на 18.5 млрд. долара. Парите са разделени в две направления – доставка на основни стоки и услуги и възстановяване на инфраструктурата. До десетина дни ще бъдат одобрени проекти за близо 5 млрд. долара. Възможностите за участие на български фирми в проектите за Ирак бе основен акцент и в разговора на вицепремиера Шулева и помощник държавния секретар по икономически и селскостопански въпроси Алън Ларсън.
Министър Шулева заяви интереса на нашата страна към доставки на екипировка и оръжие за новите отбранителни сили и сили за сигурност в Ирак. Тя постави въпроси и за уреждане на иракския дълг към България.
Помощник държавния секретар Лърсън и българският вицепремиер се съгласиха, че подготовката на споразумението за избягването на двойното данъчно облагане трябва да се ускори, защото е в интерес на американските фирми работещи у нас и ще стимулира инвестиционния интерес към България. Министър Шулева представи и мерките, които българското правителство предприема за защита на интелектуалната собственост.
ОПИК създава инвестиционен фонд за дялови участия за Югоизточна Европа. Новината съобщи президентът и главен изпълнителен директор на ОПИК Питър Уотсън. Капиталът на фонда ще надхвърли 200 млн. долара, като участието на ОПИК, ще се 65 милиона от тях а останалите средства ще са привлечени от частни инвеститори. Според Питър Уотсън това е още една възможност за задълбочаване сътрудничеството с България. Около 90% от финансирането чрез фонда ще е за малките и средни предприятия.
Министър Шулева представи политиката на правителството за привличане на повече преки чуждестранни инвестиции, и изрази увереност, че доброто сътрудничество ще продължи. До момента подкрепата на ОПИК за нашата страна е 157 млн. долара. В рамките на инициативата за Югоизточна Европа, България е приоритетна страна за нас, заяви Питър Уотсън.
Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG