Българските визи за украинци да не се заплащат, настоява укайнският посланик

18.11.2009 | 12:20
по статията работи:
Визите да се получават на границата, предложи посланик Виктор Калник
Българските визи за украинци да не се заплащат, настоява укайнският посланик

Ние искаме българската страна да премахне заплащането на визите за украинци, защото заплащането придава търговски момент в получаването им, заяви Н. Пр. Виктор Калник, извънреден и пълномощен посланик на Украйна в България, цитиран от Агенция "Фокус".

Европейският съюз обяви, че украинците могат за 33 евро да получат виза, но на практика, около консулствата изникват разни структури, които повишават тази цена до 400 - 500 - 1200 долара. Не в пълна сила работи и това, което беше договорено по-рано. Украйна се съгласи на изменения във визовия режим и отмени визите за гражданите на Европа като стъпка напред, надявайки се да бъде отменен и визовият режим на Европа за украинците. Ние поехме големи отговорности. Подписахме договор за реадмисията, тоест всички нелегални лица, които са проникнали от територията на Украйна ние за собствена сметка връщаме на украинска територия, като става дума за значителни средства и ние понасяме значителни загуби. Според нас, даже в рамките на Шенгенската зона и двустранното сътрудничество може да се намерят смекчаващи елементи, за да не губи туристическият бизнес в България и да бъде конкурентноспособен на онези направления, които на днешен момент печелят само от този въпрос, смята украйнският посланик.

В момента се води усилена работа с българското Министерство на външните работи, с български експерти, като ние искаме да включим в тази работа и туристическите агенции, за да се придвижим напред по този въпрос. Първо, което искаме, е да не се плаща за визите, а второто - да се намери възможност визата да се получава на границата, както е например в Турция, заяви Калник.

В България Украйна се интересува от енергийните проекти - газ, нефтопроводи, модернизация на системите, ТЕЦ, доставка на въглища и други енергийни носители на станциите, връзката между енергийните системи каза посланикът. Ние бихме искали да участваме в планираните сериозни енергийни проекти, които ще се реализират, тъй като имаме необходимите производствени, икономически и научни разработки", заяви Калник.

На въпрос - какво интересува българите в Украйна, посланикът отговори: Аз мисля, че вие трябва да сте заинтересовани от възможностите, които предлага един такъв огромен пазар като украинския. Основното, което в момента постъпва на нашия пазар от България, е група медицински стоки и козметична продукция. Алкохол не постъпва и не знам защо, но не виждам нито българско вино, нито българска ракия на рафтовете в магазините. По думите му - българите трябва да се интересуват не толкова от простия импорт, колкото от инвестициите. За украинците представлява интерес, както възможността фирмите и компаниите от ЕС да могат да проникват на украинския пазар, така и възможността със сертификатите и качеството на продукцията, достигнато в България, ние да излезем на европейския пазар. Точно в това се състои нашият интерес към вашите металургични заводи - с вашите сертификати, ние бихме могли да излезем на балканския пазар и на пазара на Европейския съюз. Интересът е взаимен,  каза посланик Виктор Калник.

Украйна е заинтересована от добра, сериозна, двустранна договорна-правова база, която би защитавала украинските инвеститори. Ние искаме украинците, които дойдат в България с намерението да инвестират пари, да се чувстват защитени не само на хартия, но и с реална защита в съдилищата, заяви Калник. Правосъдната система трябва да работи без корупция, без подкупи и всички останали елементи, които са проблем, както за България, така и за Украйна - каза той. Инвестициите не са просто възможност да дойдеш в друга страна и да спечелиш нещо. Необходимо е сериозно да се говори за защита на инвестициите. За всеки един инвеститор въпросите, свързани с риска, са определящи за това ще вложи ли той средства или не. Веднага ви казвам - в България ни интересува едно и това е законодателството, което ще позволи на украинските инвеститори да се чувстват тук нормално. Имало е многобройни случаи, когато сме се се отказвали от проекти в България по една единствена причина - нашите инвеститори се съдят тук по две-три години и никъде не могат да намерят справедливост заяви посланикът.

Търговският обмен между България и Украйна може рязко да нарасне, ако се увеличи броят на съвместните предприятия и нарасне съвместното производство, според Калник.
Търговските показатели, които ние имаме в България, не ни устройват. Ние сме в състояние да имаме минимум 3 - 4млрд. долара, по нашата статистика. Мисля, че след 3 - 4 години така и ще бъде. Тенденцията е за нарастване на обемите. Миналогодишните показатели, за 2008 година, като имам предвид украинските показатели, са 2,4 пъти по-големи от тези за 2007 година. Вашите показатели за ръста малко изостават, тоест вашият ръст не е толкова голям. Но като цяло динамиката е позитивна. Търговският обмен може рязко да нарасне, ако се увеличи броят на съвместните предприятия и нарасне съвместното производство. Мисля, че особено след президентските избори в Украйна, след като стихнат политическите страсти ще има огромен пробив в двустранните отношения, каза посланикът.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...