Българските превозвачи организират протест в Брюксел по време на заседанието на транспортната комисия на Европейския парламент, която трябва отново да обсъди и гласува пакета „Мобилност“, който, според фирмите от бранша ще се отрази пагубно върху бъдещето им. Надеждите са към тях да се присъединят и представители на другите държави, които са засегнати от новите регулации, обясни в сутрешния блок на ТВ Европа Георги Петърнейчев от Асоциацията на българските предприятия за международни превози.
„Започваме организация и на 10 януари, но в Брюксел ще бъде заседанието на транспортната комисия ние ще направим всичко възможно да присъстваме и с автомобили и с хора в Брюксел пред Европарламента. Говорите за протест – протест, категорично“, каза Петърнейчев.
От бранша искат среща с министър-председателя Бойко Борисов, за да се ангажира той лично с проблемите им и да се опита да промени мнението на останалите европейски лидери. В противен случай последиците за българската икономика ще бъдат много сериозни.
„Около 120-150 хиляди души, които ще отидат на пазара на труда и България ще бъде лишена от 12 до 14 % от брутния си вътрешен продукт или това са 14 милиарда, които няма да остават в България, а в другите европейски страни“, посочи още той.
Според Петърнейчев, няма големи шансове евродепутатите да гласуват против предложенията на френския президент Еманюел Макрон – както в комисия, така и в пленарна зала. Остава възможността за промени по време на така наречения триалог – преговорите между Европейския парламент, Съвета на Европа и на министрите на транспорта, който би трябвало да се проведе по време на румънското председателство на Съвета на Европа. Ако и този вариант не проработи, се обмисля разпоредбата за прибиране на водачите на всеки четири седмици в страните, в които са регистрирани фирмите, да бъде обжалвана в Съда на Европейския съюз.