Българските региони през 2010 г.

30.12.2010 | 16:31
по статията работи: Апостол Апостолов
Редица проблеми в страната останаха нерешени още през 2009 година
Българските региони през 2010 г.
Драмата "столични бали" - втори сезон

През изминалата 2010 година основен ангажимент за редица български градове бяха дискусиите с правителството за боклука на София и протестите, свързани с реформата в областта на културата и незаконното строителство.

Главната роля в сагата с балите на София за втора поредна година се изпълняваше от община Пловдив, в лицето на кмета Славчо Атанасов. Редица общини, сред които Ловеч, Силистра, Хасково, Харманли, също могат претендират за приза "поддържаща роля" в "боклучавия" сценарий.

Припомняме ви, че през есента на миналата година Пловдив и правителството се договориха да бъдат депонирани 100 000 тона софийски боклук в депото край Цалапица. За сметка на това, от държавния бюджет трябваше да бъдат преведени по сметките на общината 26,5 милиона лева. Оказа се, че през 2010 година кабинетът няма предвидени средства за договорката с Пловдив. Това отприщи гнева на Славчо Атанасов по посока политиката на държавата.

Не споменавайте фамилиите Дянков и Рашидов в Пловдив!

Гневът на пловдивския кмет беше разлютен допълнително с едно писмо на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков до Европейската банка за възстановяване и развитие, с което се настояваше да бъде отложено отпускането на 30-милионен инфраструктурен заем за града на тепетата. От своя страна, градоначалникът определи действията на вицепремиера като целенасоченa политика към общината.

Още не беше затихнала финансовата разправия по заема, и избухна нов скандал между кабинета и Пловдив. Този път виновник се оказа министърът на културата Вежди Рашидов. Министерството реши да започне реформа в областта на операта. Целта беше драстично да бъде намален съставът на оперите и филхармониите в страната.

Чашата на търпението отново преля и кметът на Пловдив реши отново да вземе инициативата в свои ръце. Обществеността в града започна подписка, която беше внесена лично от кмета в правителството. Такива подписки бяха направени и в Русе, Варна и др. градове.

Правителствена политика в стил: "Ще се женя няма да се женя"

Оказа се, че по проблемите с реформата в Министерството на културата, както и с боклука, при разговорите с премиера Борисов се договаряха едни условия, а часове по-късно те се променяха. Виждаше се непоследователната политика на кабинета при взимането на ключови решения. За сравнение, по същия начин се процедираше с промяната на ДДС-то, със строежа и бъдещето на АЕЦ "Белене", с участието ни в проекта за изграждането на петролопровода "Бургас - Александруполис" и пр.

Наскоро пък лъсна историята, че Бойко Борисов е обещал на Славчо Атанасов 100 000 лв. за нуждите на операта в Пловдив. Явно всичко си е останало в рамките на проведената среща. Защото предколедно от Пловдив заявиха, че ще покрият тези пари от общинската хазна. Това даде мотив на администрацията да напомни целогодишната теза, че правителството обещава, но не изпълнява. А всичката им работа е като онази позната поговорка "Ще се женя, няма да се женя".

"Там, край морето"

За Бургас годината мина под мотото: "Най-...". Градът през лятото беше коронясан с титлата „Най-добър град за живеене".

Най-големият проект за града беше одобрен от МРРБ през ноември. С над 67 млн. лева ще бъде модернизиран общественият транспорт.

На прага на новата година стана ясно, че започва реализацията на най-големия плануван от доста години проект "Супер Бургас". До две години бургазлии ще имат пешеходен достъп до вълноломната стена, която ще бъде удължена, а също и до фара. Ще бъде извършена рехабилитация на кейовите места. Ще бъдат благоустроени различни зони и ще бъдат изградени паркинги, международен круизен терминал, яхтено пристанище и други.

През лятото в обективите на камерите попадна и областният управител на Бургас. Константин Гребенаров издаде заповед да не се ползва плажът "Вромос" между Созопол и Бургас заради радиация. Проверка потвърди, че плажът е опасен за хората, а прокуратурата нареди на областната администрация да извършва периодични проверки.

Българското Черноморие влезе в обективите и през тази година с дежурните проблеми с тока. Заради аварирал далекопровод, туристите, както се случва в разгара на летния сезон, останаха на свещи. Блокирани останаха и 120 миньори и като по чудо не се стигна до непоправими инциденти. Имаше ги и дежурните обвинения. Електроразпределителното дружество EVN, мина "Черно море" и Националната електрическа компания (НЕК) си "измиха ръцете" като си прехвърляха взаимно вината

След инцидента от НЕК стигнаха до очевадното заключение, че липсата на инвестиции в мрежата е причината за авариите по морето. Финансовият министър Симеон Дянков пък успокои туристите, че през следващия летен сезон няма да има проблеми с тока.

Паралелно с това в доклад на ръководството на НЕК, се изтъква, че липсва стратегия за развитие на мрежата по Черноморието.

Като се има предвид от една страна непоследователната политика в изказванията на министрите от този кабинет, за която вече неколкократно стана дума, и изводите за стратегията на НЕК - от друга, хубаво е почиващите занапред да имат едно наум и да слoжат по някоя свещичка наред с банския и кремовете срещу изгаряне.

Строителство извън закона

Държавната администрация стана трън в очите на хората от Южното Черноморие и заради имотен проблем. 225 къщи са построени в незаконно рибарско селище край Бургас и бяха предприети действия за тяхното събаряне. Оказа се, че незаконните постройки са издигнати върху държавен горски фонд.

Проблем с незаконното строителство имаше и в Несебър. Нерегламентираните строежи в старата част на града за малко да станат причина за изключването на Стария Несебър от списъка с културното наследство на ЮНЕСКО. Хората помолиха да им бъде дадена отсрочка и сами да премахнат проблемните обекти. Масло в огъня наля допълнително изказване на премиера Бойко Борисов, че "беззаконието не може да се узакони". Последва реакция от местните хора, които запалиха гуми в кулите на крепостните стени на стария град.

По време на една от летящите инспекции на данъчните с хеликоптер се видя, че незаконно строителство в огромни мащаби има край Хасково. Открито беше незаконно селище, станало популярно впоследствие с имената Станке Димитрово и Веселото село. Проверките показаха, че там се е строило, и то не на шега. Изградени са частен ток и ВиК мрежа.

Магистрални ИЗ-цепки и асфалт като юфка

Русенският град Бяла също влезе в хрониката с проблемните проекти. Още от края на 2006 година насам мостът край града е "ахилесовата пета" на региона. През декември 2006 г. 18 души загинаха, след като автобус падна от моста. От тогава започнаха ремонтни дейности, за да се намалят катастрофите в региона. Агенция „Пътна инфраструктура", премиерът Борисов и регионалният министър Плевнелиев в края на ноември тази година официално откриха ремонтирания участък. Въпреки ремонта, в района станаха няколко големи катастрофи. В една от тях камион се преобърна върху полицейска кола. Случаят се размина за щастие без жертви. Прибързаните строителни действия за пускане в експлоатация на участъка доведоха до напукване на настилката.

През тази година се възвърна позабравената практика да се строи по план и да се пуска предсрочно. Столичният кмет Йорданка Фандъкова например заяви, че всеки вторник до края на годината ще се отваря по една детска градина.

Остава само надеждата, че строителството е качествено, така както ни уверяват, а не за период от 4 години, в името на високия рейтинг или запазено челно място по страниците на вестниците.

Впрочем, Плевнелиев и Борисов вече имат практиката да дават обяснения за напукани пътни настилки. През октомври се пропука асфалтът на южната дъга на магистрала "Люлин". Цепнатини се появиха край пернишкото село Драгичево. Както и при Бяла, участъкът стана проблемен, непосредствено след въвеждането си в експлоатация.

Преждевременното пускане на инфраструктурни обекти в експлоатация се оказва запазена марка за Бойко Борисов. В началото на декември след проливни дъждове пропадна участък от международния път Е-79 в района на Кресненското дефиле. Засегната е и подпорната стена на град Кресна. От кабинета заявиха уверено, че участъкът ще бъде направен за 10 дни. Участъкът беше дори направен и пуснат предсрочно на 16 декември. От пътната агенция са инспектирали ремонта и уверяват, че той е направен качествено. Можем да кажем само: Дано да е така!

И като говорим за предсрочно строителство, в списъка на правителството попада и ударният ремонт на столичния булевард "Брюксел", който също беше открит предсрочно в края на ноември.

Равносметката:

  • Редица проблеми в страната останаха нерешени още през 2009 година. Такъв е например въпросът с избора на депо за столичните отпадъци;
  • Доказаха ни, че може да се пускат обекти предсрочно, а качеството..?
  • Едно се обещаваше на общините, а съвсем скоро решенията се променяха в противоположната посока.

Изминалата 2010 година доказа още, че премиерът и неговата свита са способни да направят визита за един предиобед в 3 различни края на България, да дадат обещание и надежда за минути на хиляди души по определен проблем, а в края на деня всичко да се обърне нагоре с краката.

И ако през 2010 година обещанията и обвиненията от управляващите се лееха като река по Околовръстното шосе на София, 2011 година е прекрасна възможност обещанията да станат факт, а обвиненията да бъдат подплатени с доказателства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....