Българско вино печели световният рекорд по съдържание на антиоксиданти, информира списание "Медицински магазин".
Рекордът е отчетен на 19 март 2012 г. в Токио, с удостоверение от японска лаборатория за анализ на хранителни продукти. Подробности пред изданието е споделила Вили Гълабова – винен експерт и международен съдия в британския конкурс International Wine and Spirit Competition.
Отличеното вино е с наименование Alfa Vita, сорт Каберне Совиньон, и е налично в търговската мрежа у нас. Основните му характеристики са, че е 100% натурално и с лечебни свойства. То е произведено по специална технология и ноу-хау.
Сертификатът, който японските учени са издали на продукта, е базиран на скалата ORAC (Oxygen Radical Absorbent Capacity), която се използва за сравняването на различните хранителни източници и тяхната полезност като антиоксиданти. Според Американската агенция по лекарствата оптималната доза антиоксиданти, която трябва да приемаме дневно, е от 3 000 до 5 000 единици ORAC за 100 г продукт.
Установено е, че българското вино притежава в състав 8 700 ORAC единици, което и го прави рекордьор сред всички известни натурални вина и напитки в света, обяснява Гълъбова. Обикновено съдържанието на антиоксиданти в едно червено вино е 3 000 единици ORAC – близо три пъти по-малко.
Оказва се, че средностатистическият консуматор получава само 1 000 от необходимите си единици антиоксиданти на ден. Американците са стигнали до извода, че така популярната плодово-зеленчукова диета, която предвижда приемането им по 5 пъти на ден, осигурява капацитет от 1 750 единици ORAC.
Най-масовите и любими плодове като ябълка и банан дават съответно 218 и 221 единици ORAC. Боровинката се счита за една от най-полезните храни на света и дава 2400 единици ORAC.
Научните изследвания показват, че консумацията на храни и напитки с висока ORAC стойност може да забави процесите на оксидация в организма, които са непосредствено свързани със стареенето. Така се забавят процесите на стареене, подпомага се усвояването на витамин C, усилва се циркулацията на кръвта в капилярите, намалява рискът от сърдечносъдови заболявания, намаляват се нивата на "лошия" холестерол и др.
Създателят на технологията, на ноу-хау и на производственото оборудване на виното е дтн Иван Киуила - академик на международната академия по приложна радиоелектроника и член кореспондент на Украинската националната академия на науките, както и на Академията по инженерни науки.