Бюджет 2011 влиза за разглеждане в Министерския съвет

29.09.2010 | 08:44
по статията работи:
Прогнозираният дефицит в края на следващата година е 2,5%, а икономическият растеж се очаква да бъде 3,6%
Бюджет 2011 влиза за разглеждане в Министерския съвет

Пенсиите и заплатите няма да бъдат променяни догодина. Това се предвижда в бюджет 2011, който се очаква да бъде разгледан днес на заседанието на кабинета.

Прогнозираният дефицит в края на следващата година е 2,5%, а икономическият растеж се очаква да бъде 3,6%. Промените в данъчните закони, които съветът за тристранно сътрудничество одобри вчера, също ще бъдат разгледани от министрите. В някои от ключовите сектори разходите ще останат на нивата от тази година според проектобюджет 2011 г., например, в образованието и здравеопазването.

Министърът на образованието Сергей Игнатов: Догодина бюджетът няма да се различава много от бюджета тази година.

Работодателите ще продължат да поемат първите три дни от болничните по схемата три по 70%.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков: Там се спестяват месечно, това са по данни на НОИ, някъде от порядъка на 5-7 млн. лева. Министерството на труда и социалната политика прецени, че това е добра стъпка и за бъдеще и затова влезе в рамките на проектобюджета.

Брутният вътрешен продукт догодина трябва да нарасне до 77 млрд. лева. Това е нереалистична прогноза, коментира финансиста Любомир Дацов. Той посочи две посочи две причини:

Първо, липсата на каквито и да е чуждестранни инвестиции или възможност за увеличаването им над тези 1,8 млрд. средно за година, които са крайно недостатъчни. Второ, нямат намерение и да стимулират и вътрешните инвестиции, т.е. този ръст ще разчита само на възстановяване на някакво потребление, но как точно ще стане това възстановяване, не дават отговор.

Вчера работодатели, синдикати и управляващи се обединиха около единна ДДС ставка на туризма от 9%. От първи януари ще скочат акцизите върху рязания тютюн и някои горива, припомня Dariknews.bg.

Сред основните предложения за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане са облагане на чуждестранни юридически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим (офшорни зони), с данък от 10% за доходите им от услуги с източник България, като мярка за предотвратяване на отклонение от данъчно облагане и премахване на предпоставки за злоупотреби. Предложението засяга и основните промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Предвижда се и намаляване от 10% на 5% на данъка върху доходите от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, платени от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица от ЕС, когато платецът и получателят на дохода са свързани лица и при изпълнение на определени условия според европейското законодателство, информира Агенция "Фокус".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...