Бюджетният дефицит на САЩ нараства за пръв път от времето на Голямата рецесия

20.01.2016 | 10:37
по статията работи: Даниел Василев
Дупката в правителствените финанси през 2016 г. ще достигне 544 милиарда долара
Бюджетният дефицит на САЩ нараства за пръв път от времето на Голямата рецесия
Снимка: Thinkstock/Guliver

Бюджетният дефицит на Съединените щати през настоящата фискална година ще нарасне над темпът на покачване на икономиката за пръв път от годините на Голямата рецесия, предаде Financial Times.

Данни на Бюджетния офис към Конгреса на страната показват, че дефицитът през 2016 г. ще нарасне с повече от 105 милиарда долара над нивото си от миналата фискална година, като общият му размер ще достигне 544 милиарда долара. Така дупката в правителствените финанси ще бъде равна на 2,9% от брутния вътрешен продукт на САЩ при 2,5% през фискалната 2015 г. През периода от 2016 до 2025 г. кумулативният бюджетен дефицит ще достигне 1,5 трилиона.

Покачването на бюджетния дефицит на САЩ се случва след няколко години на свиване на дупката във финансите на правителството, през които БВП на страната регистрира растеж. От Бюджетния офис предупреждават, че при настоящия темп на покачване на разходите на властите, до 3 десетилетия номиналният му размер, който не включва нефинансираните задължения, ще нарасне до 155% от брутния вътрешен продукт – най-високата стойност на задълженията на страната в историята. „Толкова висок и бързо растящ дълг ще окаже сериозни негативни последици за бюджета и нацията“, посочват от институцията в доклада си. Дългът на САЩ достигна 73,6% от БВП през миналата година и се очаква да се покачи до 86,1% от БВП към 2026 г.

Нарастването на бюджетният дефицит в момент, в който икономиката расте, е тревожен феномен, коментира и президентът на Комитета за отговорен федерален бюджет Мая Макгинес, цитирана от Financial Times. “Ръстът на дефицита отразява абсолютната липса на политическа воля за каквито и да е било компромиси при съставянето на бюджета“, посочи тя, допълвайки, че тези данни ще направят задачата на следващия президент на страната, който ще бъде избран наесен, по-трудна.

Кандидатите за президенти на страната често изтъкват плановете си за прозрачни и отговорни бюджети, но голяма част от целите им всъщност биха довели до увеличаване на разходите на централното правителство. Например плановете за данъчна реформа на републиканеца Доналд Тръмп ще доведе до покачване на правителствения дълг до 80% от брутния вътрешен продукт до 2036 г., ако не е съпроводен с тежко съкращаване на разходите, според данни на Центъра за данъчни политики.

От Бюджетния офис очакват икономиката на САЩ да нарасне с 2,7% през настоящата година спрямо 2% през 2015 г. Прогнозата на институцията сочи, че през следващата година ръстът на БВП ще достигне 2,5% на годишна основа, а в периода 2018-2020 г. той ще свие отново до 2%. Скоростното покачване на икономиката на страната ще бъде възпрепятствано от бавното възстановяване на пазара на труда и от ниския темп на връщане на индивидите на него.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...