Бюджетният дефицит на САЩ остава над 1 трилион долара за четвърта поредна година. Според представени по-рано днес показателят за последните няколко години намалява. От абсолютния рекорд в размер на 1,42 трилиона през 2009 г., през 1,3 трилиона през изминалата 2011 г. до 1,09 трилиона в края на месец септември тази година, информира агенция „Блумбърг”.
През току що завършилата фискална 2012 г. дефицитът е намалял с 207 млрд. долара (16%). В тези цифри се включват намаляване на разходите с 1,7% до 3,5 трилиона и увеличаване на приходите от данъци с 6,4% до 2,45 трилиона. Въпреки положителните резултати, това е четвъртият най-голям бюджетен дефицит на САЩ след края на Втората световна война.
Според информацията на АП американското правителство харчи по-малко за отбрана и Medicaid – местната програма, която осигурява здравеопазване за хората с най-ниски доходи.
Работата на законодателната власт ще продължи с пълна сила след президентските избори през ноември. Тя ще има само няколко седмици, за да спре предварително заложено увеличаване на данъците, което трябва да вкара в хазната още 500 млрд. долара, както и съкращаването на други 100 млрд. долара под формата на публични разходи.
Тези мерки са „наследство” от управлението на президента Джордж У. Буш по чието време данъците в северноамериканската държава бяха намалени.