Комисията по бюджет и финанси одобри държавния бюджет за 2017 г. на първо четене. „За“ приемане на Закона за държавния бюджет за 2017 г. гласуваха 10 народни представители, „против“ – 3, „въздържали се“ – 2, с което законопроектът бе приет.
По време на представянето на бюджета министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че оценките, които са направени за измененията в приходните част на бюджета са реалистични. Той обяви, че за следващата година също се очаква реален растеж на брутния вътрешен продукт (БВП). По думите му се планира 1,4% от БВП дефицит през 2017, 1%, за 2018 и 0,5 % през 2019 г. Той обясни, че по отношение на неснижаемия размер на фискалния резерв в бюджета е предложено той да може да бъде под 4,5 млрд. лв.
Горанов посочи, че съотношението на държавния дълг към прогнозния БВП се очаква да бъде около 25 на 100. Той обяви, че сред приоритетите в бюджет 2017 г. са образованието и насърчаването на реформите в сектора.
За здравеопазването Горанов обясни, че продължава укрепването на Спешната медицинска помощ чрез предоставянето на допълнителни средства.
От ДПС поискаха оттегляне на бюджета. Бюджетът не е изчислен върху реални икономически прогнози, заяви Петър Чобанов от ДПС.
Владислав Горанов в рамките на шегата коментира, че законопроектът за държавния бюджет не създава брутния продукт и не определя качеството на статистическата информация, която се предлага от НСИ, предаде БНР.
Петър Чобанов не е направил анализ на бюджета за 2017 г. - или не е имал време, или желание, каза още министърът на финансите, цитиран и от БТА по повод твърдението на Чобанов, че бюджетът за следващата година е със занижени параметри.
Няма скрити резерви в прогнозния размер на БВП, каза министър Горанов. Ако има преизпълнение на приходите, те ще се използват за намаляване на бюджетния дефицит, който в проектобюджета е 1,4 на сто от БВП.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП лява България“ проф. Румен Гечев каза, че този бюджет трябва да се преразгледа и да се променят показателите му. По думите му не се вижда връзка между бюджетна политика и икономическо развитие.
Христиан Митев от ПФ посочи, че на пръв поглед бюджетът изглежда добре, но проблемът е в това дали има ефективност и ефикасност при изразходването на парите.
Народният представител от ПГ на РБ и заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси Димитър Танев заяви, че ще подкрепи проектобюджета за 2017 г., защото е реалистичен и изпълним. Той подчерта, че бюджетът е в съответствие за преразпределителната тежест до 40% и не залага на нови данъци и дългове.
Представляващият ВСС Димитър Узунов посочи, че разчетите в бюджета за 2017 г. са изцяло съобразени с политиките, свързани със съдебната реформа.
Председателят на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова заяви, че общините ще разполагат с една по-благоприятна бюджетна рамка за 2017 г.