Хората в Белене са огорчени и възмутени от преформулирането на въпроса за националния референдум за бъдещата АЕЦ. Това заяви кметът на общината Петър Дулев. Представители на местната власт, след като са получили обещание, че и при новата формулировка се разбира построената площадка за АЕЦ край Белене, ще призоват населението да гласува на едно предстоящо допитване.
Като местни общински власти няма да си позволим да организираме протестни действия, но ако Гражданският комитет, който инициира искането за референдум, реши да организира протести, ние ще ги подкрепим. Това допълни Дулев, цитиран от БТА.
С отпадането на думата „Белене” от въпроса за референдума се променя идеята, под която се подписаха над 700 000 граждани. Двата въпроса са крайно различни и редактираното питане не припокрива каузата, за която са се подписали всички тези хора. Това заяви междувременно в сутрешния блок „Добро утро, България” на Радио „Фокус” Русалин Костов, съпредседател на Инициативен комитет „Аз не се отказвам от АЕЦ „Белене”, а ти?". Според него въпросът трябвало да остане непроменен.
На въпрос дали приема твърдението, че ако договорът за АЕЦ „Белене” бе подписан още през 2006 година е нямало да се стигне до загуба на ценни за страната ресурси, Костов отговори, че не го приема. „Това е проект с национално значение и договорът не се подписва толкова бързо. Той има технически параметри, техническо време, в което се разрешават исканията на двете страни и след това време се подписва окончателно договор”, поясни съпредседателят на инициативния комитет.
По думите му протестни действия срещу редактирания въпрос за референдума за АЕЦ „Белене” ще започнат от градовете, засегнати пряко от строителството на централата. Това са градове в Северна България. В началото недоволството ще бъде мирно. Впоследствие ще бъдат затваряни и главните пътища в посока Русе. Решението за това дали и как ще се провеждат протестите ще има най- вероятно в понеделник, след среща на инициативния комитет.