В България все още няма инвестиционна култура към златото. Това заяви пред iNews Макс Баклаян, главен изпълнителен директор на българския офис на компанията "Тавекс България" и експерт в международната търговия с инвестиционно злато.
„За съжаление и нашата памет е твърде кратка. Това, което се случи с банките 1997 г., хората много бързо забравят каква е сигурността в една банка и на какво се базира тя. Така, когато ножът опре до кокъла, хората се редят на опашка за златото. През другото време не бих казал, че го забелязват“, коментира Баклаян.
Според него днес се забелязва бавно покачване на познанията на хората в какво да инвестират.
„Колкото по-ерудиран стане инвеститорът, колкото по-интелигентен стане той, толкова по-високо ще бъде нивото на инвестиция в злато“, смята експертът.
Той даде пример с Германия, където местните инвеститори са запознати с всички форми на вложения. Те ги прилагат от десетки и стотици години и съответно там е един от най-големите пазари на злато в Европа, каза Баклаян.
Според него голяма част от хората взимат неионформирани решения. Купуват злато, когато цената му се покачва и го продават, когато тя пада.
„Това означава, че те не разбират защо го купуват. Те го правят, за да са с тълпата и го продават, за да са с нея. И тук отново опираме до инвестиционната култура, която я няма. Затова търсенето на злато у нас не е такова, каквото се очаква“, смята експертът.
По думите му в сравнение с европейското ниво ние сме много далеч дори от Гърция. Там хората средно притежават над 1 кг инвестиционно злато на семейство.
„Българите, макар да няма официални данни, аз истински вярвам, че е поне десетократно по-малко. Да не кажа и 20 или 50 пъти по-малко. Средностатистическият българин няма и една унция злато, което е 31 грама. Ако има злато, то ще е накит“, каза Баклаян.
Цялото интервю с Макс Баклаян може да прочетете в iNews.bg.