В швейцарския зимен курорт Давос започва годишната среща на Световния икономически форум. В нея ще участват над 2,5 хил. лидери в областта на бизнеса, представители на правителства, граждански организации, академичната общност и от областта на културата. "Глобалното сътрудничество е в основата на този форум и мисията му да подобри състоянието на света", казва основателят и председател на форума проф. Клаус Шваб.
Само дни преди началото на първите заседания професорът заяви, че вече сме едно глобално общество, в което съжителстват различни култури. По тази причина трябва да преосмислим нашите ценности. Трябва да направи редизайн, който отчита промените в дневния ред и накрая - да изградим отново нашите институции.
Тези призиви залягат и в основата на мотото, под което се провежда форума през тази година "Подобряване на световния ред: Преосмисляне, редизайн и преустройство".
Швейцарският зимен курорт Давос. Снимка: World Economic Forum
Форумът ще продължи пет дни, през които ще се проведат редица дискусии, кръгли маси и конференции. Сред основните теми, разбира се ще бъде възстановяването на световната икономика от най-тежката криза за последните десетилетия, подобряването на икономиката и социалното благосъстояние и изграждането на ефективни финансови институции, както и бъдещето на световната финансова система.
Първата сесия ще бъде официално открита от френския президент Никола Саркози.
В разговорите за финансовата система ще участват 400 представители на банки и институции от частния сектор. Към тях ще се присъединят и около 200 експерти от централни банки, финансови министерства и академичната общност.
Новите медии - социалните мрежи и блоговете също ще намерят място в дискусиите в Давос. В тях ще участват Бил Гейтс, основателят на Microsoft, както и представители на MySpace, Twitter и Facebook.
Хаити също ще присъства в дневния ред на форума. Ще бъдат обявени конкретни детайли относно хуманитарната помощ и реконструкцията на разтърсената от земетресение островна държава. По оценка на настоящият комисар по хуманитарната помощ на ЕС Карел де Гухт, страната реално я няма и ще отнеме години за възстановяването й. След посещението си в Хаити де Гухт призова цялата световна общност да помага. Европейският съюз вече отпусна 430 млн. евро за хуманитарна помощ и възстановяване на Хаити.