Опитът страните производителки на петрол, обединени в картела ОПЕК и извън него, да договорят съкращаване на добивите, за да предизвикват поскъпването му на пазарите, засега не дават резултат и на борсите цените в края на седмицата остават стабилно под 50 долара за барел.
В централата на ОПЕК във Виена се проведоха маратонски преговори между представители на 14-те страни членки, както с държави като Русия, Азербайджан, Казахстан, Мексико, Бразилия и Оман.
Но разбирателство няма вътре в картела и поради това останалите изчакват яснота дали и как ОПЕК ще изпълни предварителното споразумение от Алжир за свиване на производството с до 2%, или 700 000 барела на ден. Съответното предложение трябваше да бъде представено на ноемврийското заседание на организацията, но то не е готово основно заради неразбирателство с Иран и Ирак.
В петък иранците настояха за тях да има изключение от мерките за свиване на добива, докато не достигнат нивото преди налагането на международните санкции. Техеран иска ниво от 4.2 млн. барела на ден или с 400 000 барела повече от сегашните нива.
В неделя Ирак предостави изненадващо подробни нови данни, според които добива 4.7 млн. барела дневно - със стотици хиляди барела повече, отколкото му признават анализатори и ОПЕК, проследяващи информация и от вторични изочници. Данните на Багдад не включват точна информация за добива от контролираните от кюрдите райони и настоява, че се нуждае от приходите, за да финансира войната с "Ислямска държава". Анализатори смятат, че иракчаните искат да им бъде признат много по-голям добив, за да не се налага реално да съкращават нищо при евентуални нови квоти.
Проблемът с тези две страни притиска Саудитска Арабия да предприеме по-големи съкращения - а тя не иска това - за да реализира ОПЕК замразяване и свиване на добива и да убеди останалите петролни държави да последват рганизацията.
Във Виена руснаците казаха, че не се ангажират с точни обеми, които евентуално да съкратят, преди да има разбирателство в ОПЕК.
Бразилия обяви, че е в австрийската столица само като наблюдател и в следващите години планира добивите ѝ да растат.
Азербайджан вярва, че сделка все още е възможна и че би трябвало петролът да се стабилизира около 60 долара за барел.
Казахстан също изчаква разбирателството в ОПЕК и е готов да изпрати делегация на следващата среща, насрочена за 26 ноември.