*Информацията е актуализирана към 14.15 ч.
Огромен скандал се развихря в дистрибуторa на горива "Петрол" АД.
Денис Ершов - член на надзорния съвет и акционер с 47,5% във фирмата майка "Петрол холдинг", обвинява в престъпления и документна измама Митко Събев, шеф на надзорния съвет на компанията. Това става ясно от тъжба на Ершов до Върховна касационна прокуратура, пише в днешния си брой вестник "Труд".
Бизнесменът, който беше изгонен от страната по време на правителството на Иван Костов и върнат в края на 2004 година, твърди, че Митко Събев, сочен за един от най-богатите българи, го е представлявал незаконно на заседание на надзорния съвет, състояло се от 9,00 ч на 27 май 2010 г. Само 15 минути преди това Ершов пред 4-ма свидетели е оттеглил пълномощните, с които Събев има право да го представлява на събранията на ръководството.
Вот на недоверие
Пред прокуратурата Денис Ершов обяснява, че с оглед на многото си задължения и доверието, което имал в Митко Събев, му предоставил два броя пълномощни - да го представлява, гласува и взема решения от негово име в заседанията и работата на надзорния съвет на "Петрол" и пред съвета на директорите на "Петрол холдинг".
На 21 май 2010 г. Ершов по електронен път получил от асистентката на Събев покана за свикване на заседание на надзора на "Петрол" при изрично определен дневен ред. Бизнесменът се усъмнил в някои от действията и коректността на съдружника си и същия ден писмено го уведомил, че оттегля пълномощните си за двете дружества.
Драматичният 27 май
Ето какво пише Ершов до прокуратурата: "Лично му връчих уведомлението на 27 май, около 8,45 ч, в сградата на "Петрол" АД на бул. "Черни връх" 43 в софийския квартал "Лозенец". Видях се с него, когато той излизаше от асансьора и се насочваше към своя кабинет на 12-ия етаж. Лично му прочетох целия текст пред 4-ма свидетели. Той ми заяви, че разбира и повече няма да ме представлява в заседанията на надзорния съвет на "Петрол" АД и на съвета на директорите на "Петрол холдинг", включително и на заседанието на надзорния съвет, което трябваше да се проведе на 27 май. Заяви, че не може да ми върне пълномощните в оригинал, тъй като ги е изгубил."
Пред кабинета на Митко Събев по това време били другите членове на надзорния съвет - Стоян Кръстев, Иван Нейков - бивш социален министър, и Неделчо Прошков - бивш шеф на Спортния тотализатор и на Българския съюз за физкултура и спорт. Събев ги уведомил, че планираното за същия ден заседание на надзора няма да бъде проведено, тъй като Ершов заминавал за Белград по бизнес дела.
Изненада...
На 24 юни - почти месец по-късно, Ершов с изумление открил, че на 27 май все пак се е провело заседание на надзорния съвет. И то въпреки че изрично е оттеглил пълномощните си.
"Дневният ред е бил съвсем различен от заявения, като за моето име г-н Събев е гласувал "за" по пълномощие". Сигурен съм, че Иван Нейков и Неделчо Прошков не са присъствали на заседанието, тъй като те си тръгнаха, след като Събев го отмени. Впоследствие с много по-късна дата те са подписали протокола, тъй като г-н Събев ги е заблудил какво подписват", се казва в тъжбата.
Заплахата
У руския бизнесмен нараснало убеждението, че съдружникът му върши незаконосъобразни неща и той изискал от него книгата на акционерите на "Петрол холдинг”, за да провери дали не са извършвани някакви поправки.
"Г-н Събев дойде в кабинета ми в централния офис на "Петрол” в София и заяви, че е унищожил изцяло книгата на акционерите. После каза: "Искаш по законния ред? Ей сега ще видиш как е по законния ред”, се казва в тъжбата.
Ершов смята, че унищожаването на книгата цели да навреди на акционерите и е престъпление по чл. 319 от Наказателния кодекс.
Последвалият телефонен разговор между двамата бизнесмени е красноречив. "Събев ме заплаши: "Ще ти взема всичко. Имам връзки навсякъде - и в правителството и пред данъчните, и в съда, и в прокуратурата. Не можеш да направиш нищо срещу мен. Заплаши и живота ми с думите: "Ще те очистя”, и категорично заяви, че ще отнеме всичките ми акции в "Петрол холдинг”.
Сигналът до прокуратурата завършва с молба до районния прокурор да бъде образувано наказателно производство срещу Митко Събев, тъй като са налице законовите предпоставки на чл. 207 от НПК. В тъжбата се съдържали достатъчно данни, от които може да се предположи, че Събев е извършил множество престъпления.
За да възпрепятства бъдещи злоупотреби с акциите на "Петрол” и понасянето на материални и нематериални щети, Денис Ершов зове прокуратурата незабавно да изземе книгата на акционерите.
Отговорът на "Петрол"
Стабилността на "Петрол" е гарантирана. Това заяви в отговор на развихрилия се скандал изпълнителният директор на дружеството Светослав Иванов. От позицията става ясно още, че извършените на 27 май, с решение на Надзорния съвет, промени в Управителния съвет са изцяло продиктувани от необходимостта да се повиши ефективността и контрола в работата на дружеството.
Съгласно решенията от заседанието на НС, Цветан Димитров - член на УС е бил освободен, заради доказани нарушения на финансовата дисциплина. Документите за тези нарушения са налице и ще бъдат предоставени на оторизираните органи.
За нов член на УС е определил Орлин Тодоров - изпълнителен директор на "Петрол Холдинг" АД.
Съгласно законовите изисквания, документите от заседанието на НС са предоставени на Търговския регистър и са на разположение на всеки желаещ да се запознае.
Компанията държи 19-20% от пазара на горива
Към 31 март 2010 г. акциите в "Петрол" са поделени така: 53,17% държи "Петрол холдинг", 41,82% - "Нафтекс петрол", а по-малки акционери притежават общо 5,01%. Дружеството се търгува на Българската фондова борса. Събев и Ершов са с равен дял в "Петрол холдинг" - по 47,5%, а 5% има Александр Мелник. "Нафтекс петрол" е еднолична собственост на "Петрол".
Сред миноритарните акционери на "Петрол" най-любопитно е името на американската "Банк ъф Ню Йорк". Банковата корпорация с адрес Уолстрийт 1 държи общо 56 771 акции в дружеството, което е 0,05% от целия капитал. Универсален пенсионен фонд "Съгласие" пък е облигационер на компанията и по този начин финансира развитието й с вноските за пенсии на много българи.
Акционерно дружество "Петрол" е създадено през 1932 г. в резултат на обединение на всички участници на тогавашния петролен пазар в страната в споразумение с българското правителство. През 1947 г. "Първа българска петролна индустрия" се национализира, а през следващата година се създава Държавно снабдително предприятие "Петрол".
През 1992 г. държавната фирма се трансформира в еднолично акционерно дружество. Чрез масовата приватизация 25% от акциите преминават в приватизационни фондове и индивидуални акционери.
През 1999 г. правителството продава 51% от акциите на "Международен консорциум България", в който влизат "Нафтекс България холдинг" (по-късно с име "Петрол холдинг"), австрийската ОМВ и "Петрол холдинг груп" - компания, създадена от бивши мениджъри на "Петрол". През 2001 г. "Нафтекс България холдинг" придобива участията на останалите членове в консорциума.
През 2009 г. с марката на "Петрол" работят 436 бензиностанции и 44 петролни бази. Според експерти компанията притежава 19-20 % пазарен дял. За сравнение "Лукойл България" има 216 бензиностанции с 29 % пазарен дял, а "ОМВ България" - 95 бензиностанции и около 21% от продажбите на автомобилни горива на дребно.