Търговският дефицит в САЩ се сви до най-ниските си стойност за последните 4 години през ноември 2013 г., съобщава „Ройтерс“.
В същото време износът достигна рекордно високи стойности, а ниските цени на петрола предизвикаха спад на вноса. Това са най-пресните доказателства за укрепване на националната икономика.
Експерти очакваха далеч по-високи стойности на търговския дефицит за четвъртото тримесечие. Стойността му падна на 34,4 млрд. долара, отчитат от американското търговско министерство. Това е най-ниската стойност от октомври 2009 г. и е далеч по-ниска от очакваните 40 млрд. долара дефицит.
През третото тримесечие на 2013 г. икономиката на САЩ се увеличи с 4,1%. Съществуваха обаче опасения, че растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) няма да е повече от 2,5%. Данните за заетостта, производството и потребителските разходи предвиждат по-бърз растеж и през тази година.
Износът отчете ръст от 0,9%, което се равнява на 194,9 млрд. долара. Това е рекордно висока стойност за страната за последните години. Отбелязан е ръст при експорта на промишлени стоки, производствено оборудване и автомобили. Увеличение в износа е отчетено за Китай, Германия и Япония.
Общият внос падна с 1,4% до 229,1 млрд. долара през ноември. Това се дължи отчасти на по-малкия внос на петрол, който достигна най-ниската си стойност от ноември 2010 г. насам. Цените на суровия петрол отчетоха спад през месеца.
Вносът на индустриалните консумативи и материали е с най-ниски стойности за последните три години. От друга страна вносът на автомобилни и капиталови стоки достигна рекордно високи нива.