В Сандански представиха българо-гръцкия проект "Струмският път от неолита до ранното християнство"

20.02.2007 | 14:37
по статията работи: econ.bg
Общата му стойност е 263 000 евро и се реализира съвместно с общините Филипи и Кавала

Днес Сандански беше представен българо-гръцкият одобрен проект по програма ФАР "Струмския път от неолита до ранното християнство".

На презентацията присъстваха кметът на община Сандански Андон Тотев, главният секретар Лидия Матеева, началник на отдел "Култура" Димитър Тошев, директорът на археологическия музей в Сандански Владимир Петков, директорът на археологическия музей в град Кавала д-р Зисис Боняс, проф. д-р Александра Милчева и техни сътрудници.

Те запознаха присъстващите със спецификите и целите на одобрения проект, чиято реализация ще продължи 18 месеца със съдействието на МРРБ, Министерство на културата и Министерството на труда и социалната политика.

Проектът ще създаде първоначално 5 нови работни места, а на по-късен етап ще бъдат привлечени и още хора без трудова заетост.

Ще бъде проведено обучение по културно-исторически мениджмънт и по английски език. Една от целите е Епископската базилика да се превърне в културно-историческа дестинация на туризма в град Сандански.

"Проектът ще гарантира реставрация и консервация на Епископската базилика и адаптирането й в градска среда. През последните години работата по периода на ранното християнство у нас беше занемарена.

Мисля, че с представянето на този обект ще можем да покажем великолепни паметници от зората на християнство у нас - периода след края на IV век сл. Хр.", каза директорът на музея в Сандански Владимир Петков.

"Епископската базилика е най-големият и най-интересен археологически обект не само в града, но и в Югозападна България", смята директорът на музея в Сандански Владимир Петков.

Археологът проф. д-р Милчева подчерта, че археологическата култура в България и Гърция е много обща.

"За нея няма граници. Благодарна съм на колегата д-р Зисис Боняс, че прие така присърце и работи упорито върху общата идея за сътрудничество", каза тя.

"Отдавна сътрудничим отлично с колегите от Сандански. Това, което ни свързва в този проект, е долината на река Струма и прилежащите й археологически обекти. Те са ценни и за двете страни. Всяко развитие в областта на археологията извън Гърция ме впечатлява и е интересно за мен", каза д-р Зосис Боняс.

Той специално подчерта, че в последно време страната му разчита много на европейските програми за развитие на археологията.

"Проектът ни със Сандански ще помогне и на вас да се запознаете отблизо с механизмите на еврофинансирането. Това е много полезно, но и строго контролирани", поясни д-р Боняс. /Sandanski1.com


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...