Сливането на Българското национално радио и Българската национална телевизия по време на криза не е от полза за никого. Това заяви директорът на БНР Валери Тодоров, който взе участие в публичен дебат за нов Закон за електронните медии. По думите му натискът, който се оказва отвън за подобна реформа, е изключително странен. Тодоров допълни, че се надява да не става дума за конфликт на интереси.
Ето какво още каза Тодоров:
Разрушаването на два субекта с 50-годишна и 75-годишна история е един доста тежък въпрос. Мисля, че обществото едва ли има такъв интерес. Не вярвам да има такъв интерес от страна на управляващата сила.
Трябва да се изясни чий е интересът и какво ще постигнем. Лично аз смятам, че трябва да бъдем изключително предпазливи в идеите, които изказваме, за да оценяваме и техните финансови последствия. Представете си преместването на едно работно място от една стая в друга е инвестиция, закриването на един юридически субект е инвестиция, закриването на два, отриването на един нов - инвестирате в закриването на два и в откриването на нов. В условията на криза възможно ли е, колко ще струва, какви ще са последствията и кой ще спечели? Убеден съм, че обществото няма да спечели.
Мога да ви дам пример с практиката в Унгария. След тежкото състояние на държавата след краха на обществените медии се премина към обединение на радиото, телевизията и правителствените агенции с една доста силна политическа намеса. Въпросът е дали ние искаме политическа и икономическа намеса в обществените медии с всички рискове, които произтичат от това. Или вървим към обратния процес към защита на независимостта на обществения медиен сектор.
По време на дебата за нов закон за медиите беше обсъдено и ограничаването на рекламите в радио програмите. Според председателя на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов този пазар в България е изключително труден. По думите му трябва да се прецени дали да не остават радиооператорите сами да преценяват колко реклами да излъчват. Лозанов допълни, че важен въпрос е и продуктовото позициониране в медиите. Според него с развитието на цифровизацията то все повече ще измества обикновените рекламни блокове, предаде Dariknews.bg.
Наложително е да се изготви нов закон, който да регламентира дейността на електронните медии. Това каза още председателят на СЕМ, предаде Агенция „Фокус". Той допълни: Законите регулират социалните отношения, а социалните отношения в сферата на комуникациите твърде много се променят с развитието на технологиите. Това налага цялостно да се преосмисли регулацията в сферата на електронните медии.
По отношение на действащия закон Лозанов коментира, че по кръпките вече не личи това, което е закърпено.
В двудневната дискусия за новия Закон за електронните медии, която започна днес, участват членовете на работната група, сформирана със заповед на премиера Бойко Борисов, представители на медиите, съсловни и неправителствени организации, съобщи БНР.
Основен предмет на дискусията е и идеята за сливането на БНТ и БНР.
Желаещите да участват в дискусиите могат да представят своята теза в рамките на 5-минутно изказване по всяка от темите, уточниха от правителствената пресслужба. Обобщение на основните въпроси, които ще бъдат разисквани, формулярите за участие, както и стенограмите от досегашните заседания на работната група са публикувани в раздел "Новини" на интернет-страницата на Министерски съвет www.government.bg
Публичните дебати може да бъдат проследени на живо на сайта на БНР.