Над 500 души са подкрепили до момента подписката срещу проучването и добива на шистов газ по метода „хидравличен удар" в Шумен. Това съобщи Светлана Венелинова от инициативния комитет, цитирана от Агенция "Фокус".
Кампанията в града е започнала вчера и ще продължи до 20 февруари, след което подписката ще бъде внесена в Народното събрание. Тя е част от подетата инициатива в много градове в страната, обясни Венелинова, която е регионален координатор на Гражданско движение срещу проучванията и добива на шистов газ. Според Венелинова, не е редно рисковата технология да бъде използвана, докато не се усъвършенства. По думите и, рискът е изключително непремерен, каквато и печалба да донесе, щетите и загубите ще бъдат 100-кратно по-големи.
"Северна България ще бъде обезводнена, а предвид и на засушаването, проблемът с питейната вода и нейното опазване стои на дневен ред, и не бива да я хабим безпричинно, под предлог, че това ще ни донесе енергийна независимост", каза Венелинова.
Целта на подписката е да предизвика временен мораториум върху използването на "хидравличен удар" за проучване и добиване на шистов газ у нас. Настоява се за законови промени като се отправят конкретни предложения към Народното събрание за корекция в Закона за природните богатства. Венелинова заяви, че се цели и предизвикването на референдум, тъй като не е търсено общественото мнение, а става въпрос за важно решение, което касае живота и бъдещето на хората.
Освен подписката в Шумен ще бъде организирано и протестно шествие срещу проучванията и добива на шистов газ по метода "хидравличен удар". То е предвидено за 7 януари от 11,00 часа. Участниците ще се съберат пред Градската градина и ще преминат по централната част на града до сградата на общината.