През следващите години ЕС ще има нужда от 2 мил. здравни работници от страни извън Общността. Това съобщи еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, предаде БТА.
Тя представи днес новата стратегия на ЕК за мобилността и миграцията. Програмата предвижда по-ясни правила и допълнителни улеснения за тези, които не са жители, но желаят да се заселят в ЕС. Стратегията въвежда географски приоритети, с предимство за гражданите на съседните на ЕС страни като Тунис и Мароко. Очаква се към тази група скоро да се присъединят Либия и Египет. Сред "привилегированите" ще бъдат и гражданите на Грузия и Армения.
Предвидените улеснения са свързани с по-лека процедура за издаване на визи. Най-вече ще бъдат улеснени ученици, студенти, научни изследователи, инженери и сезонни работници. ЕК освен това предлага промени в политиката за предоставянето на убежище. Нововъведенията ще отговарят по-добре на нуждите на работния пазар, въпреки настоящата криза и безработицата в Европа. По думите на Малмстрьом заради застаряването на населението ЕС ще изпита необходимост от чуждестранна работна ръка.
Комисарят също така представи нов интернет портал, който от днес дава информация за съответните формалности в отделните страни от ЕС при настаняване и започване на работа. Уебсайтът, предназначен за потенциалните имигранти, е на няколко години. Страницата ec.europa.eu/immigration е насочена също и към мигранти, които вече се намират тук и биха искали да се преместят от една държава-членка в друга.
"Много хора, които искат да се преместят в Европейския съюз, не знаят какви възможности съществуват, как да кандидатстват за разрешение за пребиваване, нито за рисковете, свързани с незаконната миграция. А мигрантите, които вече се намират в ЕС, не винаги познават своите права. Необходимо е да предоставим солидна и лесно достъпна информация за тези понякога сложни процедури.", заяви Малмстрьом.
Порталът за имиграция на ЕС е първата възможност за достъп до актуална, практическа информация за ЕС и националните имиграционни процедури и политики. Заинтересованите могат да открият информация според нуждите си за държавата-членка, в която биха искали да се преместят. Порталът предлага директни връзки към уебсайтовете на националните органи, които работят по въпросите на имиграцията. Потребителите могат да открият ясна информация за правата си и за това дали им е нужна виза, за да дойдат в ЕС, предаде Агенция "Фокус".
Порталът за имиграция на ЕС обяснява какви са процедурите за законно влизане на територията на ЕС и описва рисковете, свързани с незаконната миграция, като например трафик и прехвърляне през граница на хора. Мигрантите и потенциалните мигранти ще открият обширна директория за връзки с правителствени и неправителствени организации, които могат да им помогнат. Освен това организациите за помощ на мигрантите, както и имиграционните органи, службите по заетостта и учените могат да използват задълбочената информация, достъпна чрез уебсайта.
Порталът за имиграция на ЕС съществува на английски и френски език. Подготвят се версии на арабски и испански език, както и подобрения за по-добър достъп от различни технически платформи.
Отделно от създаването на интернет портала в множество държави извън ЕС ще бъдат открити центрове, които ще пресяват и информират кандидатите за работа и миграция в ЕС.
В ЕС 20,1 млн. души са граждани на трети държави, което представлява около 4 % от цялото население на ЕС. През 2010 г. държавите-членки на ЕС и държавите, участващи в шенгенското сътрудничество, са издали над 11 млн. визи. Счита се, че броят на хората, преминаващи незаконно границите на ЕС или на отделни държави-членки, възлиза на няколко стотици хиляди годишно.