* Информацията е актуализирана към 18.00 часа
Довечера лидерите на страните-членки ма Европейския съюз (ЕС) се събират на драматично заседание, заредено с големи очаквания.
През последните месеци дълговата криза, която доскоро тлееше, се разгоря с пълна сила във валутния съюз на общността. Именно затова решенията на Европейския съвет може би ще са и критични за спасяването на еврозоната.
Всичко започна с южната ни съседка Гърция. Впоследствие беше дадена гласност и на проблемите на Италия, за спасението на която се оказа, че няма да са необходими първоначално спряганите 200 млрд. евро, а над 1 трилион евро. Притесненията разклатиха стабилността и няколко агенции за кредитен рейтинг заплашиха, че ще свалят рейтинга на целия ЕС.
Преди 3 дни лидерите на най-големите икономики в ЕС Германия и Франция, обявиха съвместни предложения за промени, с които поискаха промяна в Лисабонския договор. Идеята на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози е да има автоматични санкции за държавите, които не спазват фискална дисциплина или имат над 3% бюджетен дефицит, граница, определена от Пакта за стабилност и растеж.
Промените в Лисабонския договор обаче не са лесна работа - при приемането си документът успя да мине на втория път, и то след два референдума в Ирландия. Ето защо се оказва, че ще бъде много важно какво мисли по тези въпроси председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Преди дни стана ясно, че има възможност да бъде направена промяна в договора без ратификация на страните от ЕС. Обещанието беше, че по време на срещата в Брюксел, която започва днес (8 декември) и продължава и утре, ще стане ясно за какво точно става дума.
Мнения
Някои от "силните на деня" в ЕС днес вече коментира очакванията си от срещата на върха.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу, призова европейските лидери да направят всичко, за да осигурят стабилността на
еврото, предаде АФП. "Обръщам се към държавните и правителствените
ръководители: всички ние заедно, целият ЕС, трябва да направим всичко, за да гарантираме спасяването на еврото", заяви Барозу при пристигането си в Марсилия, където днес ще се проведе среща на
лидерите на дясната Европейска народна партия.
„Изключително важно е всички ние, целият ЕС, да покажем, че еврото не може да изчезне”, призова още Барозу.
"В центъра на кризата е проблемът с доверието и надеждността. Именно поради тази причина искаме между страните да има по-силно сближаване. Срещата е решаваща", подчерта председателят на ЕК.
Председателят на групата на финансовите министри от еврозоната Жан-Клод Юнкер призова партньорите си да направят помощта си за страните от валутния съюз "по-гъвкава и ефективна” и посъветва Германия да спре да се дава като пример за останалите държави.
„Понякога намирам за странно, че Германия има усещането, че е заобиколена от лоши ученици по отношение на стабилността. В еврозоната винаги е имало страни, чиито финанси са по-уравновесени от тези на Германия”, заяви Юнкер пред германски вестник.
„Учудващо е, че германците мислят, че те са най-добродетелните и трябва да плащат за другите”, а „това не е вярно”, посочи председателят на еврогрупата.
Като оставим дисциплината настрана, трябва да направим инструментите си, като постоянния помощен фонд за еврото, по-гъвкави, по-ефективни и по-активни, заяви Юнкер, отбелязвайки, че ЕС не трябва да подценява „стратегията за растеж”, която е толкова важна, колкото и въпросът за публичните финанси.
Френският президент Никола Саркози заяви, че "никога рискът от експлозия на Европа не е бил толкова голям" и че европейците разполагат само с няколко седмици, за да вземат решенията, необходими за излизане от кризата.
"Никога Европа не е била толкова необходима, никога тя не е била в такава опасност. Никога толкова много страни не са искали да се присъединят към Европа, никога рискът от експлозия на Европа не е бил толкова голям", подчерта президентът в реч в Марсилия няколко часа преди началото на съдбоносната европейска среща на върха в Брюксел.
Според него европейците разполагат само с няколко седмици, за да вземат решения, "втори шанс няма да има".
Германският канцлер Ангела Меркел отново призова за бързи промени в договорите за ЕС, предаде ДПА.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че няма да прояви "никакво колебание" да наложи вето върху промяна в договорите за Европейския съюз с цел решаване на дълговата криза, в случай че това няма да защищава интересите на Великобритания, предаде БНР като цитира Reuters.
Камерън направи това изявление в Лондон, преди да отпътува за Брюксел за срещата на върха на ЕС. "Ще направя всичко по силите си за Великобритания и се надявам, че ако постигнем добро споразумение, това ще бъде добре за Великобритания. Но ако не можем да постигнем каквото искам, няма да имам никакво колебание да наложа вето", каза пред "Скай нюз" консерваторът Камерън.
Дневен ред
Дневният ред на двудневното заседание на Европейския съвет предвижда дискусии в две основни области: икономическа политика и енергетика. Европейският съвет ще обсъди мерките за справяне с кризата и за насърчаване на икономическия растеж и заетостта и ще постави акцент върху приоритетното разглеждане и приемане на мерките, идентифицирани в Годишния преглед на растежа за 2012 г. Ще бъде обърнато специално внимание на намаляването на регулаторните спънки за малките и средни предприятия. В рамките на заседанието ще бъде направен междинен преглед на изпълнението на ангажиментите на държавите-членки, участващи в Пакта „Евро плюс". В допълнение, председателят на Европейския съвет ще представи междинен доклад относно укрепването на икономическото управление, засилването на фискалната дисциплина и задълбочаването на икономическия и валутен съюз.
В областта на енергетиката Европейският съвет ще направи преглед на постигнатия напредък за въвеждането на единен енергиен пазар и в областта на повишаването на енергийната ефективност. В рамките на заседанието ще бъде отделено специално внимание на прегледа на безопасността и сигурността на ядрените централи в ЕС и напредъка, постигнат след решенията на Европейския съвет от март т. г. за всеобхватна и прозрачна оценка на риска и безопасността.
Европейският съвет ще приеме решения и по политиката на разширяване на ЕС. В рамките на заседанието ще се състои официалната церемония по подписването на Договора за присъединяване на Хърватия към ЕС. България и Румъния ще очакват мнение относно разширяването на Шенгенското пространство.
По информация на iNews.bg, БТА, БГНЕС Агенция "Фокус" и международните медии.