Идният понеделник ще стане ясно кои компании са заявили, че искат да се включат в строителството на АЕЦ „Белене“. А след това държавата ще трябва да избере и на коя или кои от тях ще се спре. Една от тези компании, очаквано, е „Росатом“. Това стана ясно от думите на енергийния ни министър Теменужка Петкова, която коментира в студиото на БНТ също и държавното посещение в Туркменистан, на което е била обсъдена и възможността за внос на газ от каспийската държава.
Петкова изтъкна, че в рамките на посещението са били осъществени две възможности за обсъждане на отношенията на България с Туркменистан - заседание на междуправителствената комисия и участие в първия Каспийски икономически форум. „Туркменистан е четвърта в света по запаси на природен газ. Това е Каспийският регион, на който ние изключително много разчитаме, за да реализираме своите приоритети за диверсификация“, обясни енергийният министър. И отбеляза, че дебатът за статута на Каспийско море, който преди е възпрепятствал доставянето на природен газ от Туркменистан, е бил уреден през миналата година.
При срещата на премиера Борисов с министър-председателя на Русия Дмитрий Медведев е било решено да бъдат обсъдени различните варианти на експертно ниво и след това да бъде преценено кой от тях може да бъде реализиран. Срокът за подаване на заявление на всички компании, които биха желали да реализират АЕЦ "Белене", е 19 август.
„От страна на "Росатом" е потвърдено желанието за участие в реализацията на проекта АЕЦ "Белене", но, разбира се, очакваме крайната дата - 19 август, когато ще видим всички заявления на компаниите, които искат да участват в реализацията на този проект“, обясни Петкова. Тя не смята, че би имало реакция от страна на Европейската комисия, ако "Росатом" спечели конкурса.
„За нас е важно да успеем да реализираме нашата идея за осъществяване на проекта АЕЦ "Белене", защото той ще бъде необходим и от гледна точка на енергийната сигурност на страната в следващите години“, допълни тя.