В разгара на отпускарския сезон световните капиталови пазари приключиха с ръст седмицата

15.08.2016 | 15:05
по статията работи: econ.bg
За възходящите движения спомогнаха ръстът на цената на петрола, която през тази година е водещ фактор за фондовите пазари, както и супер ниските лихвени нива, които карат инвеститорите да търсят по-висока възвращаемост в относително по-рискови активи като
В разгара на отпускарския сезон световните капиталови пазари приключиха с ръст седмицата
Снимка: БГНЕС

Световните капиталови пазари нарастват в една относително спокойна седмица в разгара на летния почивен сезон и олимпийските игри в Рио де Жанейро. За възходящите движения спомогнаха ръстът на цената на петрола, която през тази година е водещ фактор за фондовите пазари, както и супер ниските лихвени нива, които карат инвеститорите да търсят по-висока възвращаемост в относително по-рискови активи като акциите. Освен това неизменната подкрепа на централните банки за икономическия растеж продължава да е от значение за добрите резултати, като през тази седмица Новозеландската централна банка предприе намаляване на основния си лихвен процент с 0.25%.

Американските индекси завършиха седмицата почти без изменение, но доста запомнящ се завършек имаше сесията на Уолстрийт в четвъртък. Тогава за първи път от края на 1999 година насам и трите най-популярни индекса на американския пазар – Standard & Poor’s 500, Dow Jones Industrial Average и технологичният Nasdaq 100 - затвориха на рекордно високи нива в един и същи ден. Все пак ръстовете за щатските акции бяха ограничени от слабите макроикономически резултати за продажбите на дребно и продуктивността на труда в САЩ. 

Солидни повишения от над 1% записват основните европейски индекси, а немският Dax30 и британският FTSE 100 регистрираха най-високите си стойности през тази година. Доходността по 10-годишните британски държавни облигации достигна нови минимуми, след като Английската централна банка започна да изкупува ДЦК като част от програмата си за количествени улеснения, която бе обявена на заседанието по паричната политика на 4-ти август. Във вторник се стигна дори до ситуация, в която банката не успя да достигне целевите си покупки, тъй като не се намериха достатъчно желаещи продавачи на правителствените облигации на Обединеното кралство.

След като през последните месеци британският Брекзит бе основната тема на финансовите пазари, през изминалата седмица петролът се върна във фокуса на инвеститорите и бе сред основните фактори за положителното движение на фондовите пазари. Седмицата започна със слухове за обсъждане за повишаване на цените на черното злато на срещата на страните от ОПЕК във Виена, което даде възходящ тласък за най-търгуваната суровина в света. Във вторник и сряда обаче очакванията това да се случи замряха, а докладът за ръста на запасите на суров петрол в САЩ също оказа натиск върху цените.

Най-силният ден за петрола за последния месец дойде в четвъртък, когато се появи информация, че най-големият производител в света, Саудитска Арабия, е готов да си сътрудничи с останалите производители за стабилизиране на цените. Това доведе до 4% ръст за петрола и изпрати фючърсите на американския лек суров петрол и типа Брент до нива от около съответно 44 и 47 долара за барел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...