В туризма има безработица, каза преди началото на кръгла маса по проблемите на човешките ресурси в сектора на туризма председателят на Българска туристическа камара Цветан Тончев, цитиран от Агенция "Фокус".
Тончев обясни, че постоянните работници са към 110 000. Те са намалели с 10 - 15 хил. Сезонните работници са към 180 хил. и при тях намалението е между 20 - 30 хил. Средната работна заплата в сектора е 400 лв. 30 - 40% е намалението в ценовата политика, посочи Тончев.
Председателят на БТК каза, че има недостиг на специализиран персонал - ръководни кадри на мениджърски позиции. Търсени кадри са още аниматорите и екскурзоводите. От една страна имаме безработица, а от друга страна имаме недостиг на специалисти, посочи Тончев.
Около 40% от работещите в сферата на туризма нямат никакви дипломи, заяви той и допълни, че годишно в страната висшите учебни заведени и професионалните колежи, обучават около 2000 души. По думите му е необходимо да има изискване да се обучават хората на място, както и има необходимост да се регулира обучението от средните училища, магистърските програми и колежите. Самата практика показва, че квалификацията трябва да се подобри, каза още Тончев.
Председателят на БТК добави, че заради влизането на забрана на тютюнопушенето, може да се очаква близо 10 % спад в приходите за бранша. Проблем представлява и нерешеният въпрос с визите за руските граждани. 60 евро струва визата на един руски гражданин за България, докато в Турция е 10 евро, а в Кипър е безплатна. Тончев каза още, че срещите във връзка с проблема с визите са безрезултатни. Турция приема около 1, 2 млн. туристи от Русия. В България те са 200 хил., докато преди години страната ни е приемала около 900 хил. руски граждани.
Тотален срив търпи туризмът в Сандански, Банско и целия регион, вследствие на блокадите на българо-гръцката граница от протестиращите гръцки земеделци. Това каза Илия Пасков - председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански.
По думите му спад в туризма в региона има още от миналата седмица, веднага след първите слухове за възможни блокади на българо-гръцката граница. Това се отнася както за туристите от южната ни съседка, така и от българска страна. Много българи предпочитат да останат в Сандански, през деня да отидат да си свършат някаква работа в Гърция и пак да се върнат в Сандански, защото хотелите са по-евтини и цените на храната са по-нормални.
Още от миналата седмица гръцките туроператори са започнали да отказват резервации в български хотели. Туристите нямат сигурност, че като дойдат в България, после ще могат да се приберат. Загуби търпят не само хотелите, но и магазините, ресторантите и превозвачите. Загубите са тотални и после, след като вдигнат блокадата, още две седмици не може да се възстанови положението. Обстановката е много зле. Милиони левове се губят - не само в Сандански, но и в Банско и целия район, който разчита на туристи, каза Пасков.