Производители от ВЕИ сектора у нас предупреждават за фалити и то в най-скоро време заради промените в Закона за енергетиката и в Закона за енергията от възобновяеми източници. Измененията въвеждат изискването производителите на ток да внасят в новия фонд „Сигурност за електроенергийната система“ 5% от своите приходите всеки месец.
От ВЕИ-тата са на мнение, че с поправките се въвеждат ретроактивни и незаконни мерки спрямо вече осъществените инвестиции. Хората от бранша предупреждават, че това ще доведе до национализация на частния капитал.
“Приетата 5-процентова такса върху приходите на всички производители на електрическа енергия и скритата такса под формата на намаляване на часовете, по които произведената енергия от възобновяеми енергийни източници ще бъде изкупувана на преференциална цена, съществено променят условията, при които инвестициите са реализирани” смята Меглена Русенова, която е председател на Българската фотоволтаична асоциация.
По нейните думи приходите на зелените централи ще намалеят между 5 и 7 на сто на година заради ограничението на часовете. От друга страна такса за фонд „Сигурност на енергийната система“ ще увеличи загубите до 12 %.
“Най-сериозно ще пострадат производителите, които са изградили централите си, ползвайки европейско или национално финансиране”, обяснява още Русенова, като по нейните думи че техният брой е около 400.
“При тях законът предвижда още от настоящия месец август тяхната цена постоянно да бъде намалена между 5 и 6 пъти”, обяснява експертът, цитирана от БНР.