ВСС заседава извънредно по казуса "Мирослава Тодорова" 2

16.07.2012 | 08:35
по статията работи: Петър Чернев
Министър Ковачева настоява наказанието на съдията да бъде обсъдено публично
ВСС заседава извънредно по казуса "Мирослава Тодорова"

Министърът на правосъдието Диана Ковачев свиква извънредно заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) днес (16 юли). В ефира на БНР тя обясни: "Очаквам на това открито заседание ВСС да направи преглед на своята дисциплинарна практика по дела, които са били забавени. На това заседание очаквам да може да се обсъди публично конкретното наказание на съдия Мирослава Тодорова".

Практиката на ВСС по отношение на дисциплинарните дела трябва да бъде последователна и да има ясни критерии – кога, какво наказание се налага. Ако се окаже, че липсват такива критерии, аз ще започна консултации в най-кратки срокове, добави министърът.

По темата за уволнението на съдия Мирослава Тодорова, министърът на правосъдието обясни, че ВСС трябва да даде информация дали наистина става въпрос за тежки, системни нарушения от страна на председателя на Съюза на съдиите в България. "От ВСС трябва да бъде предоставена информация за натовареността на съдия Тодорова. Този дебат вече не може да остане закрит", заяви още министърът на правосъдието.

Според директора на правната програма на Институт "Отворено общество" Иванка Иванова заседанието няма да промени факта, че Висшия съдебен съвет вече е нарушил правилата.

Тя добави: "Законността на такъв вид събрания трябва много внимателно да бъде осмислена и дневният ред на въпросите, които ще бъдат сложени. Нарушават се принципите на справедливия процес. Висшият съдебен съвет вече ги наруши, като не изслуша съдия Тодорова, когато й наложи дисциплинарното наказание, което е основание и Върховният административен съд след това да им отмени решениeто".

Според експерта обществото трябва да се настрои за един от най – критичните доклади, които сме получавали досега: "Вероятно не толкова критичен, колкото доклада през 2008 г.  Оставаме на същата кота. Всички опити на България да прокарва външнополитическите си цели през членството в ЕС, са блокирани от липсата на значителен напредък по механизма за партньорство с ЕК. Това е най – тежката реалност, с която трябва да се съобразяваме в момента".

По повод извънредното заседание на ВСС, самата Мирослава Тодорова призова в писмо правосъдния министър да не се допуска дебатът да бъде сведен единствено до нея и воденото срещу нея дисциплинарно производство, съобщи БНР. "Дебатът за дисциплинарната практика на ВСС не може да се извършва на площада по инициатива на представител на изпълнителната власт, не само заради основните принципи на правовата държава, но и защото изисква експертно познаване на проблемите", се казва в писмото на  Тодорова. То предупреждава за възможност заседанието да се превърне в привидност на отчаяна саморазправа с конкретен магистрат.

Тодорова предлага цялостно изследване на практиката на ВСС и Върховния административен съд плюс международните стандарти за наказване на съдии, а не персонализиране, за да не се компрометира "вече компрометираното производство срещу нея". Тя предупреждава, че има опасност заседанието да се превърне във втора незаконна фаза на дисциплинарния процес и пише до министър Ковачева, че през годините е работила въпреки лошото управление на системата и никога не е била съдия на облекчен режим.

 

Миналия четвъртък ВСС реши да уволни съдия Мирослава Тодорова, която е председател на Съюза на съдиите. В мотивите беше посочено системно неспазване на сроковете за написване на мотивите на три дела. Главният прокурор Борис Велчев и председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев отказаха да коментират защо Мирослава Тодорова е уволнена.

Санкцията предизвика остра реакция сред съдиите и гражданските организации, чиито представители протестираха на следващия ден пред ВСС. По време на протеста недоволните поискаха уволнението на председателя на Съюза на съдиите да бъде отменено.

Уволнението на Тодорова предизвика реакции и сред членовете на правителството. Премиерът Борисов определи решението на ВСС по казуса като "провокация", тъй като е направено дни преди оповестяването на поредния мониторингов доклад на ЕК за състоянието на правораздавателната система в България. Според министъра на външните работи пък взетото в четвъртък решение е изключително ненавременно. Висшият съдебен съвет трябва да намери начин да преразгледа решението си за съдия Мирослава Тодорова от гледна точка на обективност, обяви министърът на правосъдието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...