Използването на ваучъри за храна има позитивен ефект върху потреблението и икономиката на страната. Това показват изчисленията на "Индъстри Уоч" и КС2, които бяха представени по време на пресконференция днес.
Според икономистите коментарите, че системата би имала негативен ефект върху фиска заради нереализирани приходи от данъци и осигуровки, пропускат част от ефектите и следователно са непълни и погрешни. Според техния анализ за всеки лев пропусната полза за бюджета се получава полза в рамките на сума между 1.50 и 3 лв.
В момента у нас издатели на ваучери са 16 компании, три от тях са с отнет лиценз. Общата квота за ваучери, определена от държавата за тази година е в размер на 171.6 млн. лв. Приблизително 240 000 работещи имат право да получат ваучери, като месечната стойност за един служител е 60 лв. Тази сума е данъчно необлагаема и се приспада от осигуровките и данъка върху доход, дължими от работодател и работник.
Формално не е разрешено с ползването на ваучери да се намаляват работните заплати, но практиките варират, тъй като върху тях влияние оказват общата икономическа ситуация, пазарът на труда и други фактори, става ясно от информацията на "Индъстри Уоч".
Красен Станчев, управител на КС2, подчерта, че интересът на икономистите е бил провокиран от неочакваната поява на ваучерите за храна сред антикризисните мерки на правителството, без да е налице подробен анализ на плюсовете и минусите на тази система. В резултат веднага са се появили коментари за мярката, вариращи от крайно отрицателни до откровено възхваляващи.
Ваучерите за храна могат да бъдат антикризисна мярка, ако се промени системата на издаването им, заявиха икономистите от "Индъстри Уоч". Те настояха за отпадане на квотния принцип за разпределение на ваучерите от лицензираните фирми, който действа в момента. Според икономистите той не позволява реалната конкуренция на пазара и създава условия за корупционни практики, предаде Dariknews.bg.