Канещите се да станат големи акули на Уолстрийт може би ще искат да забавят покупката на „онази” вила в Аспен. Защото администрацията на Барак Обама е готова да пусне в действие нови правила по отношение на заплащането на ръководителите на големите финансови компании, предаде AP.
Американският финансов министър Тимъти Гейтнър и управителят на Федералния резерв Бен Бернанке искат да дадат по-големи правомощия по отношение на компесаторните практики на най-влиятелната финансова институция в САЩ, която упражнява надзор над банките и на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), която регулира финансовите пазари. В навечерието на официалното съобщение за новите правомощия, което вероятно ще стане днес (10.06.09), Гейтнър се срещна с председателя на SEC Мари Шапиро, гуверньора на Федералния резерв Дан Таруло и някои финансови експерти.
Обмисляните нови правомощия ще засегнат институции, които са получили заем по финансовия план на Джордж Буш (TARP). Правилата ще ограничат бонусите за висшите ръководители до най-много 33% от годишната им заплата. Те ще заменят досегашните ограничения върху банките, получили заем по TARP, съгласно които се слага таван на заплатите от 500 хил. долара и допълнителни бонуси само в ценни книжа, които могат да бъдат осребрявани след като банката е изчистила задълженията си към държавата.
Вчера десет от най-големите американски банки получиха разрешение да изчистят задълженията си по TARP, което ще им позволи да избегнат новите правила. Но изпълнителните директори от други големи компании като Citigroup, Bank of America, American International Group, Chrysler и General Motors ще попаднат под булото на новите норми.
Бонусите на „големите клечки” на Уолстрийт се превърнаха в политически въпрос за САЩ след като стана ясно, че AIG е изплатила 165 млн. долара бонуси от държавните заеми, които получи.