Вдигането на доходите отложено за 1 септември

22.06.2011 | 09:13
по статията работи:
Идеята на кабинета е всяко министерство да поеме удара от вдигане на минималната заплата със собствения си бюджет
Вдигането на доходите отложено за 1 септември

Безсмислени дебати за увеличението на доходите се очакват в четвъртък в Националния съвет за тристранно сътрудничество, тъй като социалните партньори и правителството влизат в тях, без да са сближили позициите си, пише в. "Сега". Вчера на комисията по доходите от финансовото министерство са обявили, че правителството е готово да вдигне минималната заплата от 240 на 270 лв. и вдовишките добавки със 7% от 1 септември. "Ние обаче имаме подготвено постановление за увеличение на минималната заплата от 1 юли, пратено от социалното министерство. Питаме финансите защо от 1 септември. Те казват: "Ами така!", обясни експертът от КТ "Подкрепа" Мика Зайкова.

Идеята на кабинета е всяко министерство да поеме удара от вдигане на минималната заплата със собствения си бюджет и чрез извънбюджетни средства. "Не знам как ще стане това, като финансовият министър Симеон Дянков и сега е разплатил 90% делегираните бюджети. Само за образованието ще трябват допълнително около 6 млн. лв.", бе категоричен президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Съгласие няма и между работодателските организации. Само КРИБ подкрепи повишение на минималната заплата от 1 юли. "Някои колеги не са прави, като казват, че няма да има кой знае какъв ефект върху бизнеса. Това увеличение ще повлече индексиране на други възнаграждения, защото в някои колективни договори е записано, че те са процент от минималната заплата. Има фирми, които няма да имат проблем, предимно експортно ориентираните, но други ще се наложи да съкращават хора", напомни Димитър Бранков от БСК. Според работодателската организация всички увеличения трябва да стават в рамките на новата бюджетна процедура за 2012 г., и то базирани върху точни изчисления.

От БСК подкрепят двата синдиката, които настояват индексацията на всички пенсии да е с еднакъв процент, защото това е справедливо. От раздадените на социалните партньори сметки става ясно, че в момента всяко вдигане на доходи е направено без каквито и да е разчети, защото постоянно излизат различни данни. Според цифрите на НСИ наетите на 240 лв. са около 120 000. По данни на НОИ обаче осигурените от 240 до 270 лв. са едва към 50 000. Но се оказа, че това са данни за далечната 2009 г., а нови - за 2010 г., няма.

Премиерът Бойко Борисов също се обърка в сметките. Според него са необходими около 30 млн. лв. годишно за повишение на най-ниската заплата, при положение че при предишни изчисления за 6 месеца щяха да са нужни около 20 млн. лв. За увеличение на вдовишките добавки пък финансовият министър Симеон Дянков цитира сума от 100-120 млн. лв. в зависимост от това откога ще започне увеличението. При предишни изчисления се говореше за едва 43 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...