Твърдението: Британската икономика е отстъпила от пето на шесто място в света заради поевтиняването на британската лира.
Какво показва проверката: Световната банка изготвя индекс въз основа на средното равнище на обменните курсове през съответния период. Според нея засега Великобритания не е била изпреварена от Франция.
Толкова различни фигури в британската политика като лидера на лейбъристите Джереми Корбин и бившия министър на търговията, консерватора лорд Ливингстън, казват, че страната е загубила позиции и вече е шестата икономика в света.
В статия във вестник "Дейли телеграф" лорд Ливингстън написа: "В дългосрочен план това е неприемливо за шестата най-голяма икономика (тя бе на пето място, но спадът на лирата от юни означава, че Франция ни е изпреварила)."
Евентуалното шесто място би наредило Великобритания след САЩ, Китай, Япония, Германия и Франция в доларови измерения, което би означавало, че последната я е надминала.
Всичко, на теория, опира да обменните курсове. Тъй като лирата отслабна с близо една пета спрямо долара след референдума през юни, годишният брутен вътрешен продукт (БВП) на Великобритания в размер на 1,8 трилиона лири е намалял, измерен в долари, и страната е загубила позиции.
Вестниците бяха пълни с новината, че британската икономика е отстъпила до шесто място, след като британците гласуваха за излизане от Европейския съюз, изтъквайки, че британският БВП за 2015 г., ако бъде преоценен по сегашните курсове, то Франция наистина е изпреварила Великобритания. Нещата обаче не стоят по този начин.
Класацията се изготвя от Световната банка. Тя взима официалната статистика за БВП, след което ги преизчислява в американски долари, използвайки средния обменен курс за цялата година. Данните за БВП през 2015 г. въз основа на обменните курсове тогава нареждат Великобритания на пето място.
Така че дали поевтиняването на лирата ще изпрати страната надолу в индекса на Световната банка за 2016 година? Това е възможно.
Националната статистическа служба публикува в четвъртък сутринта своята първа оценка за БВП през третото тримесечие на годината, като според нея британската икономика е нараснала с 0,5 %.
Това означава, че БВП през първите девет месеца на годината е била около 1,4 трилиона лири.
През въпросния период средният обменен курс е бил 1,3925 долара за 1 лира според данни на британската централна банка. Така че ако преизчислим БВП на Великобритания в американски долари, това дава 1,949 трилиона долара за първите девет месеца на 2016 година.
Във Франция данните за БВП през третото тримесечие излизат в петък (28 октомври). Ако приемем, че обменният курс до голяма степен е била като през първите две тримесечия, то тогава БВП на Франция през първите девет месеца на годината е бил около 1,667 трилиона евро.
Преизчислен в американски долари според средния курс на Европейската централна банка, 1,1157 долара за 1 евро, БВП на Франция е възлизал, по критерии на Световната банка, на 1,861 трилиона долара.
Това означава, че френската икономика все още е по-малка от британската.
Ако обаче лирата остане толкова слаба, колкото е в момента, Франция може да изпревари Великобритания за цялата година.
Безсмислено е обаче, както мнозина направиха, британската икономика да бъде обявена за изпреварена от френската, като данните за БВП през 2015 г. бъдат преизчислени според сегашните обменни курсове.
"Потребителите са по-зле"
Ако Франция изпревари Великобритания, това ще се дължи на обменните курсове, а не на някаква реална промяна в нейния БВП.
Малко вероятно е да има такава промяна след референдума във Великобритания. Спадът на лирата понижава нейната стойност в доларови измерения, но икономиката не се е променила по същество.
Професор Даян Койл, автор на книгата "БВП: кратка но любопитна история", обяснява: "Даването на оценка за (мястото на британската икономика в) международните класации въз основа на обменните курсове за едно тримесечие няма смисъл, въпреки че положението на потребителите несъмнено се е влошило."
"Напълно възможно е да има промяна в бъдеще. Великобритания може да бъде изпреварена от Франция, но ние ще почувстваме това в реални промени, а не просто в движението на валутните курсове", казва Койл.
"Ще видим как работни места биват прехвърляни в чужбина, как компании не получават инвестиции, а стартъпи - финансиране. Едва тогава може да почувстваме значителна промяна в мястото на БВП в класациите."
Покупателна способност
Възможно е преизчисляването на БВП в щатски долари да не е най-добрият начин за изготвяне на индекс на икономиките на страните.
В анализ на Световната банка за това кой е най-подходящият метод за сравняване на икономиките пише следното: "БВП в преизчислени обменни курсове може да са много подвеждащи за относителния размер на икономиките и равнището на материалното благосъстояние."
Друг метод за справяне с този проблем е т. нар. паритет на покупателната способност. Той проследява цените по света, за да отчете различните цени, които плащаме за едни и същи неща в отделните страни.
Това дава възможност за справедливо сравняване на държавите, което отчита базисния размер на техните икономики, без числата да бъдат изкривявани от валутните колебания.
По този критерий, който също е измислен от Световната банка, Великобритания е била деветата най-голяма икономика в света през 2015 година.
Франция е била десета.
Според последните прогнози на Световната банка Великобритания ще остане пред Франция през цялата 2016 година, било то по покупателна способност, било то в доларови измерения.