Английското правителство одобри продължаването на дейността на компанията Cuadrilla, извършваща добив на шистов газ посредством фракинг техника. Операциите на корпорацията бяха прекъснати след два труса покрай Блекпуул, припомня „Би Би Си“.
По думите на властимащите, след уверения на компанията, са наложени „условия, които да минимизират риска от сеизмична активност“.
Енергийният секретар Ед Дейви обясни, че шистовият газ според него е обещаващ, нов енергиен ресурс за Великобритания. Технологията и сполучливият добив биха спомогнали изключително много за енергийната независимост и сигурност на страната, и биха заменили вноса на газ.
Същевременно обаче Дейви препоръча да не се изпада в състояние на еуфория.
„Все още сме в много ранен етап на проучванията за шистов газ в страната и това сигурно ще претърпи доста бавно развитие“.
По думите му, в сферата на парниковите газове, шистовият газ няма да доведе до много повече емисии от конвенционалния такъв.
Правителствените съветници обаче предупреждават за нещо, което сигурно интересува масовия потребител доста повече – цените. Въпреки новата технология те едва ли ще се понижат, уточняват те.
Шистовият газ, както на всички места по света, разделя обществото на два лагера. Обявяването на хода днес бе посрещнато с радост от премиера Дейвид Камерън, представителите на бизнеса, както и други високопоставени лица.
Природозащитниците обаче предупреждават за опасността от тази технология. По думите им трусовете не са случайни, а шистовият газ води и до замърсяване на водата поради химикалите, които се използват при добива му. Английските екологично ориентирани граждани и специалисти смятат, че антишистовите реакции във Великобритания ще са далеч по-силни от тези в САЩ.