С мотива, че не иска да накърнява името на съда, Венета Марковска е подала оставка като зам.-председател на Върховния административен съд /ВАС/ Това научи БТА от източници във Висшия съдебен съвет (ВСС).
Желанието си Марковска е заявила малко след като не можа да положи клетва пред Конституционния съд. Освен това в молбата си до Висшия съдебен съвет да бъде освободена от зам.-председателския пост, тя посочва, че не иска да накърнява името на колегите си от съда.
Междувременно близките до ГЕРБ независими депутати, които номинираха Венета Марковска за член на Конституционния съд (КС), може да започнат процедура за отстраняването на президента Росен Плевнелиев от поста му. Според тях той е нарушил конституцията с демонстративния бойкот на клетвата, която Марковска трябваше да положи като конституционен съдия, пише Mediapool.bg.
Заедно с останалите независими депутати, обявили принадлежност към ГЕРБ - Валентин Димитров, Димитър Чукарски, Марио Тагарински и Тодор Великов - Матов обяви, че ще започнат да събират 48 подписа за питане до КС дали с оттеглянето си по време на клетвата президентът не е нарушил Закона за КС. На церемонията по заклеването не присъства и председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев, който също е упоменат в закона.
Венета Марковска имала намерение да подаде оставка, след като положи клетва като конституционен съдия. Това заяви независимият депутат Дарин Матов, който е вносител на кандидатурата на Марковска за член на КС от квотата на парламента. Колегата му Чукарски поясни, че тя може да подаде оставка, когато стане конституционен съдия и затова няма вариант да се оттегли преди клетвата.
Матов разказа, че, докато заедно с Марковска са се качвали по стълбите на КС, тя е казала, че била длъжна да дойде и да се закълне, а оттам нататък, спазвайки законите и конституцията, щяла да си подаде оставката. След случая обаче била амбицирана да си потърси правата по съдебен ред.
Президентът не наруши Конституцията днес, защото той спря едно производство, което можеше да доведе до лош край. Това каза пред БГНЕС юристът проф. Александър Джеров, бивш депутат в НС, по повод твърденията на независими депутати. Той добави: " Ако се установи, че президентът не е имал правно основание – тогава, да. Но в момента не е нарушил Конституцията".
България в момента няма Конституционен съд. Това стана ясно по-рано днес след пресконференция на правосъдния министър Диана Ковачева.
Органът няма да заработи до избора на нов кандидат от квотата на Народното събрание. По закон, ако няма пълен състав, магистратите не могат да изберат свой председател и съответно институцията не може да заработи, информира iNews.bg.
"Днес каузата на почтеността спечели", подчерта правосъдният министър. Тя заяви още, че е доволна от факта, че институциите държат на почтеността и добрата репутация.
Разследване за подкуп и търговия с влияние, по което е "изплувало" името на Венета Марковска, е накарало президента Росен Плевнелиев да затвърди съмненията си относно репутацията ѝ. Това стана ясно от изявление на говорителя на върховната прокуратура Стелиана Кожуарова, дадено малко след като държавният глава бламира встъпването в длъжност на Марковска като конституционен съдия.
Става дума за досъдебно производство, образувано през 2011 г. срещу неизвестен извършител, за което изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов днес е уведомил президента и председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Производството касае две престъпления – подкуп и търговия с влияние.