Правителството на Венецуела имплементира държавна програма на режим на подаването на електричество към моловете в страната, предаде Wall Street Journal. В резултат на мерките на властите повече от 100 големи търговски обекта няма да бъдат електроснабдени за по няколко часа през делничните дни, освен ако не успеят да осигурят собствено производство на електроенергия, допълва изданието.
Влезлият в сила тримесечен план предвижда токът към моловете да бъде спиран между 13 и 15 часа следобед, както и между 19 и 21 часа вечерта през делничните дни, посочват от Министерството на електричеството на Венецуела. Целта на новата мярка е да се намали търсенето на ток, което при сегашните си нива не може да бъде задоволено от съществуващите водноелектрическите централи в страната, изтъкват от ведомството.
„Именно между 19 и 20 часа вечерта осъществяваме най-големия дял от продажбите си“, посочи Рубен Пеня, който е мениджър на магазин за обувки, намиращ се в мол в Каракас. „Не знам как ще успеем да се справим предвид възникналата ситуация.“ Още по-остро реагират мениджърите от сферата на ресторантьорството. „Това е напълно абсурдно“, каза Хорхе Пуерта, един от двамата собственици на ресторант в търговския център Altamira Village, намиращ се в Каракас. „Няма как просто да спрем хладилниците за половин ден“, допълни още той. Според Пуерта регулаторното решение ще се отрази изключително негативно върху четиридесетимата служители на ресторанта, тъй като те ще получават по-малко приходи от бакшиши. „Много хора разчитат на моловете като източник на заетост, а вече повечето от тях не се намират в добро финансово благосъстояние“, допълни още той.
Неговото мнение се подкрепя и от икономисти. Регулаторната мярка поставя под заплаха работата на половин милион души, които работят в моловете в цялата страна. Освен това от Министерството на електричеството са уведомили търговските центрове едва седмица преди влизането в сила на новата политика, посочват от Камарата на търговските центрове на Венецуела. Предложението на групата подаването на електричество да се осигури от 12 до 19 часа следобед към момента не е одобрено от ведомството. Министърът на електричеството на страната Луис Мота дори посочи, че решението на службата не ограничава търговското време. „Ние просто искаме сами да си произвеждат тока“, посочи той, цитиран от Wall Street Journal.
„Искат от всеки да ограничи работното време за цели три месеца в началото на годината и в условията на тежка рецесия. Това е сериозно положение“, коментира Киприана Рамос, който е президент на най-голямата търговска съсловна организация във Венецуела – Consecomercio. Той посочи още, че спирането на електричеството на моловете няма да разреши проблемите с високото търсене, тъй като търговските вериги в страната консумират едва около 5% от тока, докато Мота посочи, че с политиката на ограничение на електричеството ще се спестяват до 1000 мегавата – достатъчно за захранването на половината Каракас.
Венецуела има тежки проблеми с национализираната си производствена и електропреносна мрежа, въпреки милиардите долари, които правителството похарчи за тях през последните повече от 7 години. Бизнесът предупреди, че с новата мярка допълнително ще се влоши бизнес активността в страната, при това в условията на тежка криза, проявяваща се под формата на хиперинфлация и хроничен недостиг на стоки. Международният валутен фонд предвижда брутният вътрешен продукт на Венецуела да се свие с 8% през настоящата година, след като вече се срина с 10% през 2015 г., което превърна страната в най-слабо представящата се икономика в света.