Президентът на Венецуела обяви повишаване с 300% на минималната месечна заплата, но хиперинфлацията, от която страна страната, ще заличи ефекта от тази промяна до края на седмицата, съобщи "Ройтерс".
В годишната си реч за състоянието на държавата, продължила близо 4 часа, лидерът на един от най-популистките режими в света обеща до 2025 г. да увеличи добива на петрол до 5 млн. барела на ден. "Залагам живота и честта си, че това ще бъде реализирано", каза Николас Мадуро. В действителност тенденциите на световния пазар са към намаляване на добивите, за да се поддържат цените. Освен това страната с огромни петролни залежи се управлява толкова зле, че добивът е около 1.2 млн. барела на ден - най-ниското ниво от 7 години насам. Според президента през миналата година централната банка е получила от държавната петролна компания PDVSA 4.1 млрд. долара, което е по-малко от половината на сумата от 2015 г., когато добивът бе 2.2 млн. барела на ден.
Повишаването на минималната заплата влиза в сила през тази седмица, след като през 2018 г. тя бе коригирана нагоре 6 пъти. Нивото от 18 000 боливара се равнява на по-малко от 7 долара по курса на черния пазар. При годишна инфлация от около 1.7 милиона процента (според всекидневника El Nacional) с тази сума ще може да се купи 1 кг шунка или кора яйца, обяснява "Ройтерс".
Когато през август Мадуро обяви нова национална валута, един щатски долар можеше да се купи срещу 60 боливара. В момента обменният курс е 2900:1, или почти 50 пъти обезценяване за 5 месеца.
За всичко това президентът обвинява САЩ и техни съюзници, че водят икономическа война с правителството му. Той нарече президентите на Бразилия и Колумбия "Хитлер" и "въплъщение на злото". Жаир Болсонаро и Иван Дуке критикуват управлението на Венецуела и защото заради мизерията избягаха близо 3 милиона души, една трета от които в Колумбия.
Мадуро категорично отказва да признае, че страната му е в криза, и отхвърли множество предложения за хуманитарна помощ от храни и лекарства. В четвъртък 18 страни - членки на Организацията на американските държави, отказаха да признаят новия мандат на венецуелския президент заради грубо манипулиране на изборните резултати и отстраняване на кандидатите на опозиционни коалиции от участие във вота през май 2018 г.