Вече има 5 регистрирани болнични площадки за кацане на медицинския хеликоптер

09.02.2024 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Вече има 5 регистрирани болнични вертолетни летища, на които може да кацне медицинският хеликоптер. Три от тях са в София, едно във Варна и едно в Панагюрище, съобщиха от Министерсикя съвет
Вече има 5 регистрирани болнични площадки за кацане на медицинския хеликоптер
Снимка: под лиценза на creative commons

Вече има 5 регистрирани болнични вертолетни летища, на които може да кацне медицинският хеликоптер. Три от тях са в София, едно във Варна и едно в Панагюрище, съобщиха от Министерсикя съвет. В процес на сертифициране са болничните летища в Русе, Пловдив, Велико Търново, Плевен, Сливен, Стара Загора и Габрово.

Сред фактите за новата медицинска линейка по въздух са, че максималната далечина на полета на първия медицински хеликоптер е 595 км, а максималната продължителност на полета е 3 часа и 6 минути.

Първите 6 пилоти са преминали обучение и вече имат свидетелства за летателна правоспособност (бревети). На 19.02.2024 г. втора група от 6 пилоти започва подготовка за типа A 109 Trekker в учебния център на Леонардо в Сесто Календе, Италия. Съгласно европейското законодателство възрастовата граница в търговската авиация, до която могат да се извършват полети в многопилотен екипаж, е до 65 навършени години. Всички обучени до момента пилоти отговарят на това изискване.

На 1 февруари в София кацна първият хеликоптер за спешна медицинска помощ в България. От правителствената пресслужба уточняват, че спешната медицинска помощ не е спасяване на пострадали в планината - Планинското спасяване е към Червения кръст, а не към Спешната помощ. Въпреки това хеликоптерът може да транспортира пострадали при инциденти в планината, ако метеорологичните условия позволяват и ако има подходящо място за кацане.

Договорът за производство на 6 медицински хеликоптера, подписан на 27.03.2023 г. между Министерството на здравеопазването и доставчика, позволява бройката от шест хеликоптера да бъде допълнена с още 2 машини, ако бъдат осигурени средства от държавния бюджет.

Съгласно договора с лебедка ще бъдат оборудвани 2, 3, 7 и 8 хеликоптер.

Лебедката се ползва за операции, които са различни от спешната медицинска помощ по въздух (HEMS) и подлежат на сертифициране по отделна процедура. От 25.05.2024 г. влизат в сила промени в европейския Регламент 965/2012 г., които ще позволят хеликоптерите да извършват операции с лебедка, след като операторът получи одобрение от компетентните власти.

Хеликоптер АW 109S Trekker е оборудван с най-съвременни технологии, които позволяват изпълнение на нощни полети. За да започне тази дейност, има изискване операторът и пилотите да придобият последователно необходимия опит и летателни часове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...