Директната доставка на месо от дивеч до крайния потребител вече може да става на територията на цялата страна. Това заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков по време на първото събитие по проекта „За Балкана и хората”, което се проведе в МЗХ.
Производителите на български традиционни продукти са от изключително значение за страната и от земеделското министерство правят всичко възможно, за да стимулират стимулира производството и консумацията на родни стоки. Основата идея на инициативата е да се стимулира консумацията на качествени традиционни български храни и продукти, обсъждаха представители на министерството.
„Благодарение на промените в Наредба № 26 за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход производителите на традиционни български продукти вече имат по-големи възможности за директен достъп до потребителите,“ коментира министър Димитър Греков.
По думите му с измененията в наредбата се завишават количествата на прясна и охладена морска и сладководна риба, суровото овче, козе и биволско мляко, които стопаните могат вече директно да продават. Разширява се и обхватът на територията, в която стопаните могат да продават директно стоката си.
Друго важно облекчение в наредбата, което беше споменато, беше, че стопаните могат да произвеждат и продават млечни продукти в мобилни мандри и подвижни хладилни витрини. Това ще улесни много работата им, особено на тези фермери, които са разположени в планинските райони, защото те ще имат възможност да правят млечни продукти там, където пасат животните.
„Пожелавам успех на проекта „За Балкана и хората”, защото каузата да се подкрепят малките планински ферми означава да се запази автентичният български вкус, да се даде смисъл на хората да останат в тези райони и да се опазят богатствата на природата ни,“ коментира министър Греков.