Вече може да се подават документи за безплатно саниране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Средствата по програмата, която ще продължи и през следващата година, са 1 млрд. лв., като по думите на регионалния министър Лиляна Павлова, ако ресурсът се окаже недостатъчен, могат да се добавят още 300 млн. лв.
По програмата могат да кандидатстват собствениците на панелни жилища, като сградите трябва да са строени по индустриален способ – едропанелно жилищно строителство (ЕПЖС), пакетно повдигнати плочи (ППП) и едроплощен кофраж (ЕПК). За целта трябва да се учреди сдружение на собствениците, тъй като отделни входове не могат да кандидатстват за безплатно саниране. Друго условие е блокът да е с минимум 36 апартамента.
Принципът за избиране на сградите ще бъде в зависимост от реда на записване. С приоритет ще бъдат първите подали документи.
Първата стъпка за кандидатстването е регистрирането именно на такова сдружение на собствениците. Ако сградата е с няколко входа, е необходимо да се регистрира едно сдружение на собствениците за цялата сграда с всички входове. След това с протокол на общото събрание на сдружението взима решение да осигури достъп до всички апартаменти в сградата. Третата стъпка е сдружението да подаде заявление за интерес и финансова помощ в общината по местонахождение. Общината осъществява прием на документите за кандидатстване, оценка и одобрение или отхвърляне.
По програмата за саниране ще се финансира конструктивното укрепване на сградата, както и обновяването на общите части – покрив, фасада, стълбища и други.
Мерките за енергийна ефективност включват топлоизолация и подмяна на дограмата – прозорци и врати. Ремонт или подмяна на вътрешните инсталации и връзки към системите за топлоснабдяване и газоснабдяване в общите части на сградата. Поставяне на соларни панели, ремонт на електроинсталацията в общите части, енергоефективни мерки в асансьорите.
Купуване на нови радиатори и асансьори, както и вътрешно обзавеждане и оборудване няма да се финансира.