За първи път след приемането на Лисабонския договор предстоят избори за Европейски парламент и този избор трябва да бъде много по-осъзнат. ЕП получава все по-големи правомощия, докато в същото време отслабва интересът на гражданите към европейските избори. За да бъде ЕП с максимално широка демократична легитимност, трябва да има и по-висока избирателна активност.
Това заяви министърът на външните работи Кристиан Вигенин при откриването на конференция „Значението на европейския избор”, която се състоя в „Гранитна зала” на Министерския съвет.
В изказването си външният министър припомни, че в последните няколко години европейските институции трябваше да се справят с тежката ситуация в Европа. „Започналата като финансова криза премина в икономическа, социална, а в някои държави - и с елементи на политическа”, посочи Вигенин и допълни, че съществува риск политическата криза, съчетана с недоверие към институциите, да доведе до засилване на евроскептичните и антиевропейски тенденции.
Според него, това може да подкопае основите на ЕС и да превърне ЕП в една институция, която излъчва смесени послания за това накъде да се развива Съюзът и каква да е неговата роля. „Важно е как ще
подходим към изборите и какъв ще бъде изходът от тях, става ясно от думите му.
Евроскептицизмът може да пренасочи политиката на ЕС в посока, която няма да е в интерес на българските граждани, коментира Вигенин. Според него българите са свикнали да гледат на ЕС като на
институция, която дава пари за развитие, а не с ефективното участие във взимането на решения.
Освен това за първи път европейските партии ще представят предварително своите кандидати за председател на Европейската комисия, което, според Вигенин, ще направи кампанията по-интересна.
Специфичен елемент, свързан с изборите за следващия ЕП, е и фактът, че в рамките на неговия мандат ще се случи първото ротационно председателство на България – през 2018 г.