Спрените от експлоатация III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат пуснати отново. За това настояха днес от Гражданския комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй" пред трима от вече избраните за евродепутати българи. И двете страни са единни в мнението, че спирането на блоковете в началото на 2007 г. е било несправедливо, информира БНТ.
Икономическата криза и промяна на европейското отношение към ядрената енергетика са козовете, от които България трябва да се възползва за рестартирането на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това казаха на евродепутатите интелектуалците от гражданския комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй". Те припомниха, че ядрената ни центарала е била най-проверяваната за безопасност в света и е издържала всички тестове с отличие.
Според избрания за евродепутат Владимир Уручев спирането на двата реактора е чисто политическо решение, което няма общо с доказаната безопасност на реакторите. Така че, искането за повторното пускане трябва да дойде от следващото правителство, смята той.
От гражданския комитет обещаха, че ще внесат в европейските институции събраните 650 хиляди подписа на български граждани с искане съдбата на АЕЦ "Козлодуй" да се реши на референдум в страната.
"Ще съдействаме Министерският съвет отново да постави въпроса за спрените реактори пред ЕК". Това заяви евродепутатът от Партията на европейските социалисти Кристиан Вигенин след края на срещата, предаде БГНЕС.
Според него тяхната първа цел е повече представители на България в Европейския парламент (ЕП) да се включат в Комисията по индустрия и енергетика.
Важно е и бъдещото ратифициране на Договора от Лисабон, който дава възможност за изграждане на общоевропейска енергийна политика и в нейните рамки темата отново да бъде отворена, подчерта още "червеният" евродепутат.
„Подкрепяме създаването на общоевропейски стандарти за ядрена безопасност и това е реалната стъпка, която ще ни даде възможност да поставим отново въпрос за III и IV блок в ЕС. Евродепутатите на "Коалиция за България", ГЕРБ и "Атака" са за отварянето на двата реактора, но също и за строителството на АЕЦ „Белене", тъй като не разглеждат тези проекти като конкурентни", обобщи Вигенин.
"България има съкрушителни козове по отношение на АЕЦ „Козлодуй". Това каза по време на срещата директорът на Института по европейско право Атанас Семов, предаде Агенция „Фокус".
По думите на Семов единият от козовете е отсъствието на всякакви технически аргументи за затваряне на двата реактора. „Това е доказано от всички компетентни световни организации", отбеляза Семов. По думите му другият коз е наличието на проекти за ново европейско законодателство в областта на ядрената безопасност.
Според него, ако определим стандарти за безопасност, на които трябва да отговарят реактори, за да работят, „то нашите трети и четвърти реактор ще покрият тези стандарти, тъй като от европейски експерти е доказано, че в Европа има повече от 20 реактора с по ниска степен на безопасност, които работят.
Семов заяви, че веднага щом бъде съставено новото правителство, ще бъде свикана още една такава среща с искането - поне то да направи онова, „което българският национален интерес налага и последните две правителства отказваха да направят".