Виетнам проявява голям интерес за внос на български вина. Това стана ясно по време на днешната пресконференция в рамките на Двадесет и втората сесия на Междуправителствената българо-виетнамска комисия, която се проведе в София, информират от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
По време на сесията е договорено администрациите на двете страни, които отговарят за контрола на виното и спиртните напитки, да обменят опит в този сектор. Така бизнесът след това ще върви "по утъпкан път".
Председател на българската част от двустранната комисия беше зам.-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров. В ролята на съпредседател от виетнамска страна беше зам.-министърът на индустрията и търговията на Виетнам Хо Тхи Ким Тхоа.
Стокообменът между България и Виетнам се движи вълнообразно от началотона сътрудничеството им досега, каза Димитров. Най-висок той е бил през 2008 г., когато се е оценявал на 96 милиона долара. В
момента и двете страни са икономически и финансово стабилни, подчерта българският зам.-министър.
Ким Тхоа от своя страна информира, че страната ѝ има интерес за засилване на сътрудничеството в областта на животновъдството, растениевъдството, семепроизводството, както и в технологията за
преработка на плодове и зеленчуци. Тя допълни още, че изявява интерес към обмяна на опит в областта на туризма, банковото дело и комуникациите.
Двамата зам.-министри се обединиха в мнението си, че двете страни имат общ интерес и потенциал за развиване в областта на икономиката, търговията и инвестициите за силно бъдещо сътрудничество.
Откриването на Двадесет и втората сесия на Междуправителствената българо-виетнамска комисия се състоя по-рано днес. Тогава зам.-министър Цветан Димитров запозна чуждестранната делегация с възможностите за инвестиции и развитие на икономиките на двете страни.
По думите му през последните няколко години се наблюдава стабилен темп на нарастване на търговията с аграрни стоки в България. През 2010 г. външнотърговското салдо е било 712 млн. евро, а през 2011 то бележи ръст и е 1 026 млн. евро. България е заинтересована за инвестиции от виетнамска страна, допълни зам.-министърът.
От своя страна Хо Тхи Ким Тхоа информира, че основният износ на страната ѝ е на черен пипер и кашу, както и ориз, кафе, риба и рибни продукти и текстилни стоки. Виетнам е заинтересована и за
инвестиции в областта на информационните технологии, науката и селското стопанство, в частност животновъдството.
По време на сесията, заяви Тхоа, трябва да се увеличи сътрудничеството между двете държави.
В рамките на Двадесет и втората сесия на Междуправителствената българо-виетнамска комисия се проведе и двустранен бизнес форум, в който участват повече от 30 представители на български фирми.