Виетнамски фирми искат да купуват българска земя и да внедряват високо-технологични производства у нас. Това стана ясно по време на двустранния бизнес форум, който се проведе в четвъртия по големина град във Виетнам Дананг.
От своя страна българските фирми са готови да си сътрудничат с виетнамски партньори за създаването на смесени предприятия в азиатската страна с цел да стъпят на пазарите в региона, пише БНР.
„Редица български компании имат дългогодишен опит за работа на азиатски пазари. На базата на съществуващите традиции и опит вярвам, че българските фирми имат добра възможност да договорят участието си при реализиране на съвместни проекти и производства“, заяви премиерът Пламен Орешарски по време на бизнес форума.
Според министър-председателя бизнес форумът предоставя добра възможност за установяване на директни връзки между българския и виетнамския бизнес. Това по думите му ще доведе до по-ефективно сътрудничество в сферата на търговско-икономическите отношения между България и Виетнам.
Той подчерта пред азиатските си събеседници, че България поддържа добра макроикономическа и финансова стабилност, както и че страната ни има едни от най-ниските стойности на бюджетен дефицит и държавен дълг в целия ЕС.
Орешарски изтъкна, че в условията на икономическа рецесия, обхванала повечето европейски страни, ние запазваме икономическата си и финансова стабилност и в същото време предоставяме редица преимущества в сравнение с останалите страни от региона.
Министър-председателят подчерта големия потенциал на град Хой Ан в сферата на туризма като добави, че в България този отрасъл създава все по-голям дял в БВП.
До началото на 90-те години Виетнам е основен външнотърговски партньор на България в региона. След период на по-ограничени търговско-икономически отношения, от българското членство в ЕС насам се наблюдава активизиране на търговията между България и Виетнам, която през 2008 г. достигна своя пик с взаимен стокообмен от близо 100 млн. долара.