Докато повечето страни в развития и развиващия се свят намаляват данъчните ставки, за да привлекат инвестиции, корпоративният данък в Гърция е пети сред страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), според Ърнст и Янг.
Изследването, озаглавено „Перспективата за глобална данъчна политика през 2018 г.“, обхващащо оценките и прогнозите в 41 страни по света, показва, че данъчното облагане в Гърция остава тежко и неконкурентно поради високите ставки и не осигурява по-високи приходи за гръцките в сравнение с останалите държави с по-ниски данъчни ставки.
В Гърция коефициентът на корпоративния данък е особено висок – 29%, пети след Белгия и е сред най-високите в страните от ОИСР, докато страните, съседни на Гърция, имат нива между 10 и 12%.
В доклада се отбелязва, че след промените, въведени през последните няколко години, не могат да се очакват промени в основните данъчни ставки в Гърция (по отношение на корпоративните данъци, облагането на доходите и данъка върху добавената стойност) през тази година. Въпреки това, EY отбеляза, че може дори да се увеличи данъчното натоварване, като например облагането на капиталовите печалби, удържането на данъци и данъчното облагане на цифровите дейности.
През 2019 г., ако целта за първичен бюджетен излишък от 3,5% от брутния вътрешен продукт бъде изпълнена, ще бъдат приложени множество т.нар. Противодействащи мерки за стимулиране на растежа, включително намаляване на корпоративния данък с три процентни пункта до 26% , твърдят одиторите в своя доклад.
Докладът също така предвижда увеличаване на данъчните инспекции в контекста на борбата с укриването на данъци през тази година, докато има и позоваване на решение на Държавния съвет, което намалява юрисдикцията на държавата при разследване на финансови престъпления за данъчни престъпления до пет години.
Коментирайки констатациите, шефът на данъчния отдел на EY Гърция Стефанос Мициос заяви: „Необходимо е да се преразгледа тази данъчна политика, която ограничава растежа, обезкуражава инвестициите и води до увеличаване на нелегалната икономика“.