Трябва да мислим за промяна във финансовите правила за Народното събрание, които определят заплатите на депутатите, респективно на премиера, министрите и президента. Използването на средни величини не дава добър измерител, тъй като не отчита реалното икономическо състояние на държавата.
Това коментира в кулоарите на парламента финансовият министър Владислав Горанов по отношение на поисканата промяна в размера на възнагражденията в съдебната система. "Ако в една фирма в криза първо се уволнят секретарката и шофьорът и оттам средната заплата нарасне, това няма да мери реално благосъстоянието й", обяснява той, цитиран от iNews.
Министърът припомня, че той се позовава на Закона за държавния бюджет, а не на този за съдебната власт за определяне на заплатите на заетите там."Как мога аз да кажа на ВСС, който е ръководител на една от властите в държавата, че няма да изпълня Закона за държавния бюджет и мога с лека ръка да намеря отнякъде средства за индексациите", пита Горанов.
"Ако те не могат в рамките на бюджета да го изпълнят, къде е моята вина, след като Законът за държавния бюджет при максимален размер на дефицита 3 на сто е гласуван от Народното събрание", допълва министърът.
Владислав Горанов допълва, че според него средната величина за определяне на възнагражденията на висшите ръководни длъжности както в законодателната, така и в изпълнителната власт, не е добра основа.
По неговите думи е необходима промяна във финансовите правила за парламента, които определят заплатите на депутатите, премиера, министрите и президента.