Властите в ЕС и САЩ ще получават личните ни данни от резервации за полети

18.11.2011 | 09:06
по статията работи:
Целта на споразумението, подписано вчера, е да се води по-успешна борба с тежките международни престъпления и тероризма
Властите в ЕС и САЩ ще получават личните ни данни от резервации за полети

Европейският съюз (ЕС) и САЩ подписаха ново споразумение за предаването на информация и данни за пасажерите от полети (резервационни данни на пътниците passenger name record - PNR) вчера  (17 ноември 2011 г.), съобщи Европейската комисия (ЕК).

Целта на договора е съответните органи да разполагат с PNR данните, за да се води по-успешна борба с тежките международни престъпления и тероризма. Както споразумението от 2007 година, новото споразумение дава възможност за предаването на 19 категории данни, сред които са имената на пътниците, техният маршрут и къде са закупили билетите си.

Въздушните превозвачи ще предават на американското министерство на вътрешната сигурност PNR данните от всички полети между ЕС и САЩ. Американските власти (Министерството на вътрешната сигурност) ще бъдат задължени да обменят PNR данните и аналитичната информация, получена от тези данни, с правоприлагащите и съдебните органи в ЕС.

В споразумението подробно се описват целите, за които американските власти могат да използват PNR данните, а именно - предотвратяване, разкриване, разследване и преследване на терористични и международни престъпления, за които наказанието е лишаване от свобода за срок от три години или повече. Леките престъпления следователно са изключени. PNR данните ще се използват в борбата с тежки престъпления, като трафика на наркотици, трафика на хора и тероризма.

В споразумението се определят зачитащи правото на личен живот правила за това как и за какъв срок могат да се съхраняват PNR данните. Данните ще бъдат деперсонализирани шест месеца след получаването им от американските власти. Пет години по-късно деперсонализираните данни ще бъдат прехвърляни в пасивна база данни и достъпът на американски служители до нея ще подлежи на по-строги изисквания. Общата продължителност на съхранение на данните е ограничена до 10 години за тежки международни престъпления. Данните ще бъдат достъпни за период от 15 години само когато става въпрос за тероризъм.

Споразумението съдържа и подробни предпазни мерки относно правото на защита на данните, което пътниците имат. Пътниците могат да получат достъп до своите PNR данни в американското министерството на вътрешната сигурност, за да ги коригират и заличат. Освен това те имат право на административно и съдебно обезщетение в съответствие с предвиденото в американското законодателство. Американското министерство на вътрешната сигурност и въздушните превозвачи трябва да предоставят на пътниците цялата информация относно използването на PNR данните и относно начините, по които пътниците могат да упражнят правата си.

Забранява се американските власти да вземат решения с неблагоприятно въздействие единствено на базата на автоматизирана обработка на данните. В този процес винаги трябва да участва и физическо лице, за да се предотврати използването на PNR данните за незаконно изготвяне на профили. В споразумението се определят много строги условия за използването на чувствителни данни, които биха могли да разкрият например религиозните убеждения или сексуалната ориентация на пътниците.

Договорът съдържа подробни разпоредби относно сигурността на данните, за да се предотврати тяхното изгубване или нарушаване на правото на личен живот. Цялата обработка на PNR данните се регистрира за целите на извършването на надзор и одит. Независими органи, сред които и американският Конгрес, ще упражняват надзор над американското министерството на вътрешната сигурност.

Припомняме ви, през 2007 г. Европейският съюз подписа споразумение със Съединените щати относно предаването и обработката на данни от досиетата на пътниците (PNR данни) въз основа на набор от ангажименти, които Министерството на вътрешната сигурност пое. Това споразумение се прилага временно.

На 5 май 2010 г. Европейският парламент прие резолюция, в която поиска споразумението да бъде предоговорено. На 2 декември 2010 г. Съветът даде разрешение на Комисията да договори ново споразумение със САЩ относно предаването на PNR данни, което бе последвано от незабавно започване на разговорите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...