Кубинските власти спряха да издават лицензи за предприемаческа дейност, съобщи кубинският официоз "Гранма", цитиран от световните агенции.
Правителството няма да издава, поне временно, разрешителни за хората, които искат да открият ресторант, кафене или ремонтна работилница, да дават под наем дома си, да дават частни уроци или да търгуват на улицата.
"Нови лицензи няма да се дават, докато не бъде въведен ред в сферата на частното предприемачество", отбелязва печатният орган на ЦК на Кубинската комунистическа партия.
Предприемачите, които вече са получили лицензи, могат да продължат дейността си. В същото време се планира те да бъдат задължени да използват банкови сметки, достъпни за проверка от данъчните власти.
Това е пауза в седемгодишните усилия на Куба да даде свобода на самонаетите на Острова, за да намали броя на държавните служители и да стимулира вялата икономика от съветски тип.
Решението ще бъде удар за мнозина кубинци, които са се надявали да започнат собствен бизнес. От 2010 година, когато властите в Куба започнаха внимателно и контролирано разширяване на частния сектор, броят на самонаетите граждани се е утроил.
Според данни на "Гранма" в момента почти 570 000 кубинци работят в частния сектор, а това са близо 12 на сто от трудоспособното население в страната.
В същото време приносът на недържавния сектор в бюджета засега остава крайно незначителен. През юли, в реч пред парламента, кубинският лидер Раул Кастро заяви, че правителството му е открило многобройни злоупотреби в сферата на частното предприемачество.
"Не се отказваме от развитието на частния сектор. В същото време обаче законите трябва да се спазват, трябва да укрепваме нашите постижения и решително да се борим с отклоненията от установената практика", отбеляза той.