Властта се сраства с престъпността

08.07.2008 | 16:41
по статията работи: Петър Чернев
Днес беше представено изследването "Кметове на лизинг. Предпоставки за масово купуване на гласове на местните избори през 2007 г." Политическите партии имат нужда от държавно финансиране, смята политологът Живко Георгиев.
Властта се сраства с престъпността

Организираната престъпност има много общо с начина на функциониране на българските институции. Тя не напада страната под формата на банди, идващи отвън, не представлява някаква въображаема заплаха, идваща от чужбина, нито има някаква стройна организация. Много често организираната престъпност е неделима част от институциите и тяхното собствено функциониране. Това заяви изпълнителният директор на фондация “РискМонитор" Стефан Попов по време на представянето на доклада "Кметове на лизинг. Предпоставки за масово купуване на гласове на местните избори през 2007 г."

Преди две седмици между председателя на вътрешната комисия в парламента Минчо Спасов и министъра на вътрешните работи Михаил Миков се разрази дискусия, свързана с това дали има или не мафия в България. Този разговор беше резултат от доклада на Европейската комисия, според който страната ни има големи проблеми при справянето с престъпността.

Това е начинът, по който се води диалог в България през последните 20 години – Европейския съюз казва нещо, което от своя страна поражда безмислена размяна на реплики в България, отбеляза Попов. "И двете изказвания са несериозни – каква мафия има в България? Кланово-родова, етническа? Такава която притежава стройна структура?", попита той.

От друга страна позицията на Европейската комисия също не беше достатъчно ясно изразена, нито достатъчно ясно обяснена на българските власти, посочи още изпълнителният директор на фондация “РискМонитор".

Налице е богат арсенал от средства за оказване на влияние върху местните политически представители. Сред тях са палежите на тяхна собственост, на коли, входни врати, хвърлени коктейли “Молотов” и други, заяви от своя страна Антоанета Цонева - един от авторите на доклада. В допълнение тя цитира думи на социолога Живко Георгиев, според когото най-притеснителен по време на последните местни избори е бил феноменът на предлагането на гласове.

Сред причините за проявената агресия спрямо местната власт по време на последните местни избори Цонева открои неразпределения ресурс на местно ниво; силния инвестиционен натиск; качествено новото ниво на информираност на механизмите за обществена корупция; компрометирането на традиционните партийни елити на местно ниво; наличието на системен проблем в устройството на местната власт.

На местно ниво приватизацията далеч не е приключила. Освен това все още съществуват доста либерални правила по отношение на процедурите за разпореждане и управление на общинската собственост, отбеляза Цонева.

Инвестициите в България, направени през последните няколко години, са насочени основно в сферата на недвижимите имоти. Като пример за това може да бъде дадена София – в нея през различни периоди от време "никнеха като гъби” бензиностанции, а през други строителството в партерните етажи на входовете в блоковете преживя разцвет.

По този повод един от изводите в доклада на "РискМонитор" гласи, че българските власти не могат да се справят с един от най-честите начини за пране на пари, а именно – тяхното "избелване" в строителството. Това може да бъде обяснено с големия натиск, който тези инвестиции оказват върху местната власт, посочи още Цонева.

Що се отнася до компрометирането на традиционните политически партии на местно ниво беше посочено, че все по-често срещано явление става образуването на местни политически консорциуми по интереси, а не на политически коалиции. Подобен модел е на мода в община Несебър. Управлението на общината е поверено и се извършва от хора, които са доказали своите бизнес качества.

Местната власт заприличва все повече на борса за размяна на влияние между главните играчи, които определят местната политика, кметовете и общинските съветници, отчете още Цонева.

Една от причините, довели до мащабното купуване и продаване на гласове по време на последните местни избори, беше фактът, че хората разбраха, че на местно ниво разполагат със значителна административна самостоятелност. В нея правилата могат да бъдат лесно променяни, а и те се определят от местната власт, каза още Цонева.

През последните години се наблюдава и друг феномен – раздробяването на общинските съвети. Като пример за това може да бъде дадена община Несебър, в която 7 зам.-кметове управляват 21 хил. жители. Бюджетът на общината за тази година възлиза на 70 млн. лв. - ако се рапределят между жителите й, то ще се окаже, че те са най-богати в страната.

Процесът на приватизация на местно ниво върви бавно. Освен това той се извършва на "час по лъжичка”, заяви Светослав Георгиев, съавтор на доклада. Той обясни, че този процес се контролира особено внимателно от държавните органи в лицето на областните управители.

Всички хора в по-малките общини са наясно кой извършва контрола върху публичните услуги там. Това разбира се е на неизказано ниво и отразява хорското познание що се отнася до това кой какво е приватизирал, каза още Георгиев.

Колкото по-богата е една община, толкова по-слабо влияние имат традиционните политически партии в нея. Като пример за това могат да бъдат дадени туристически центрове.

Държавният контрол върху общинските дейности в момента е много слаб. След ликвидирането на Държавния финансов контрол и при наличието единствено на Сметната палата, липсва орган, който може да осъществи ефикасен финансов контрол в общините. Това означава, че районните кметове в момента работят при много по-голямо спокойствие, каза още Георгиев.

Дълги години местната власт беше системно „отрязвана” от получаването на по-голяма власт. Отказите бяха давани както от политическите сили, които бяха на власт, така и от тези в опозиция. Причина за отказите беше фактът, че лидерите на политическите партии се страхуваха, че на местно ниво може да се „роди” силен лидер, който впоследствие да ги измести, обясни от своя страна социолъгът Васил Гарнизов.

Съществуват четири мотива човек да даде своя вот за дадена политическа сила. Те са:

1. Даряване на гласове: Той се състои в подаряване на гласове на дадена политическа партия. Този вариант много често се избира от твърдия електорат на БСП.
2. Кредитиране на гласове: той се състои в даване на гласа си за дадена политическа партия като вид кредит на доверие.
3. Инвестиране на гласове
4. Продажба на гласове

След особено мощната проява на четвъртата опция по време на последните местни избори ще бъде особено трудно да убедиш някого, че е по-добре да инвестира, кредитира или подари гласа си. Това каза от своя страна политологът Живко Георгиев.

Той добави, че причините за това да дариш, кредитираш или инвестираш гласа си все по-силно „губят почва” за сметка на купуването на гласове. По думите му това е голяма културна промяна и на нея не се гледа като на нещо скандално.

„Класическите партии” все по-силно губят влиянието си на местно ниво. Единствената партия, която все още се грижи за това свое влияние, е ДПС. Тя единствена се грижи за присъствието си и развива местния си капацитет.

Местните избори станаха прекалено скъпо „удоволствие”. Ако някоя партия има желание да се представи еднакво добре на всички места, то това би й струвало над 30-40 млн. лв. В същото време явяването на парламентарни избори струва най-малко 12-15 млн. лв., каза още Георгиев.

Политологът отчете, че партиите са наистина в окаяно положение и имат нужда от държавно финансиране. Според него колкото по-точно се регламентира тяхното финансиране, толкова по-голям е шансът в крайна сметка да продължат да съществуват единствено партиите, които се финансират по съмнителен начин.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...